Bp Libera: życie duchowe skłania do aktywności społecznej
21 października 2012 | 16:07 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że życie duchowe skłania do aktywności w życiu społecznym oraz o potrzebie wierności charyzmatom mówił bp Piotr Libera 20 października w kościele parafii pw. Św. Krzyża w Płocku, podczas diecezjalnego dnia skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich z diecezji płockiej. W programie znalazły się m.in. świadectwa osób, które sprawowały posługę apostolską na Wschodzie.
„Oczekuję od was wierności charyzmatom – mówił bp Libera. – Trzeba je jednak w Kościele coraz lepiej rozeznawać i doprecyzowywać. To pozwoli być im wiernym. Ruch to życie, kroczenie naprzód, działanie zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Będzie to możliwe, jeśli będziecie prowadzić głębokie życie duchowe” – mówił bp Libera.
„Rodzina to dziś najbardziej atakowana grupa. Macie bronić chrześcijańskiego modelu rodziny, zachęcać rodziny, by otwierały się na ruch, tak, aby możliwe było tworzenie swoistego `przymierza rodzin`. Wtedy łatwiej będzie podejmować akcje społeczne, protestować przeciwko działaniom skierowanym przeciw rodzinom. Pamiętajmy, że rodzina ma być `domowym Kościołem`” – przypominał biskup płocki.
Odwołał się także do bliskiej RRN duchowości Nazaretu. Dla Świętej Rodziny był to czas ukrycia, ale i wzrastania w wierze. Nazaret kojarzy się z duchowością Maryi, pracą Józefa i Jezusem, którego „nosimy w sobie”. Zachęcał, aby te charyzmaty „pielęgnować i rozwijać”.
Dziękował także członkom ruchu za prowadzenie głębokiego życia religijnego, pozwalającego na zajmowanie się sprawami rodziny. Osobne podziękowanie skierował do księży, którzy mimo wielu obowiązków duszpasterskich poświęcają się pracy w RRN.
W programie spotkania znalazła się m.in. wspólna modlitwa „Anioł Pański” i adoracja Najświętszego Sakramentu. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników dnia skupienia były świadectwa. Głosiły je osoby, które prowadziły posługę apostolską na Liwie i w Białorusi.
Konferencję dla uczestników spotkania wygłosił ks. Cezary Siemiński. Mówił o różnych formach obecności Matki Bożej w życiu człowieka: fizycznej, psychicznej, duchowej. „Powinno nam zależeć na obecności duchowej Maryi. Są osoby, które nie mają z tym problemu, ale są i tacy, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że Maryja jest obok. Dlatego trzeba wykorzystać możliwe środki, przypominające nam o Matce Bożej. Może to być np. obrazek, który mamy przy sobie czy kościół mijany po drodze” – stwierdził ks. Siemiński.
W diecezjalnym dniu skupienia w Płocku wzięli udział członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich z diecezji płockiej. Zorganizował go ks. kan. dr Cezary Siemiński, diecezjalny referent RRN, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Modlinie Twierdzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.