Drukuj Powrót do artykułu

Bp Lityński: bądźmy tymi, którzy wskazują drogę i miejsce spotkania z Jezusem

07 stycznia 2018 | 09:35 | kk | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ

„Bądźmy tymi, którzy wskazują drogę i miejsce spotkania z Jezusem” – mówił podczas Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego w tymczasowej kaplicy gorzowskiej katedry. Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wziął później udział w Orszaku Trzech Króli w Gorzowie Wlkp.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia w ponad 600 miastach Polski oraz kilkunastu miastach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbyły się Orszaki Trzech Króli. W Gorzowie Wlkp. w Orszaku Trzech Króli wziął udział bp Tadeusz Lityński.

Wcześniej jednak odprawił Mszę św. w tymczasowej kaplicy katedralnej. W homilii pasterz diecezji przypomniał, m.in. o głównym przesłaniu uroczystości. – Tak jak Bóg przyszedł na świat nie tylko dla pobożnych i religijnych Żydów, ale do wszystkich ludzi, tak też jest Zbawicielem nie tylko dla tych, którzy zostali wychowani w religii i tradycji katolickiej, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli, w tym też szukających prawdy, a nawet tych, którzy dzisiaj przeżywają swój bunt przeciwko wierze w Boga – mówił bp Lityński.

– A może w zamyśle Boga to Twoje życie Bracie i Siostro ma być drogowskazem, który pokaże im właściwy kierunek poszukiwań. Ma być tą księgą, dzięki której poznają prawdę. Czy ten drogowskaz pokazuje właściwy kierunek? – kontynuował i na koniec dodał: – Bądźmy tymi, którzy wskazują drogę i miejsce spotkania z Jezusem. I czynią to z wiarą i miłością, naszą praktyką życia modlitwy i świadectwa apostolskiego.

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gorzowa Wlkp. już czwarty raz. Tysiące mieszkańców miasta i okolic ubranych w korony wyruszyło spod katedry w kierunku placu Grunwaldzkiego, gdzie było „Gorzowskie Betlejem”. – Dzisiejszy dzień to wielkie wydarzenie religijne i wspólnotowe, ale także ewangelizacyjne, bo jak niektórzy mówią w tegorocznym Orszaku Trzech Króli idzie ok. 8 tys. osób – zauważył w rozmowie z GN Augustyn Wiernicki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.

Razem z Gorzowianami pokłonić się Jezusowi do stajenki poszła minister pracy i polityki społecznej. – Jestem tutaj, bo dzisiejszy dzień to ważne święto religijne. Ono dzisiaj przez tą liczną frekwencję pokazało, że potrzebujemy takich aktów wspólnego wyznania wiary. Potrzebne jest nam silne poczucie więzi i poczucie wspólnoty. Myślę, że coraz liczniejsza frekwencja w Orszaku Trzech Króli to potwierdza – powiedziała Elżbieta Rafalska.

W trakcie tegorocznego Orszaku Trzech Króli nie zabrakło odniesień do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Stąd obecność osób przebranych za Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, a także Ireny Sendlerowej.

Do wspólnego świętowania zaprosiły: gorzowskie parafie, Miasto Gorzów Wlkp., Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, Miejskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, duszpasterstwo trzeźwości, gorzowskie szkoły i przedszkola, a także harcerze.

Honorowy patronat nad gorzowskim Orszakiem Trzech Króli objęli: biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – ks. Tadeusz Lityński; minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska; wojewoda lubuski – Władysław Dajczak oraz prezydent Gorzowa Wlkp. – Jacek Wójcicki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.