Bp Lityński: bycie uczniem Jezusa uczy, skąd brać siłę
05 września 2022 | 14:17 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
„Bycie uczniem Jezusa przygotowuje do tego, uczy, skąd brać siłę do budowania tego, co najważniejsze, skąd brać moc do walki ze złem” – przypomniał bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. za mieszkańców i władze Zielonej Góry. W tym roku Winny Gród świętuje 800. rocznicę powstania i 700. rocznicę uzyskania praw miejskich.
Mszy św. 4 września na rozpoczęcie Dni Zielonej Góry „Winobrania” przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Dzisiaj pragniemy podziękować za to miasto, które stało się naszą małą ojczyzną. Świadkiem tak wielu zmian w tym mieście jest ta zacna świątynia ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Z czasu po II wojnie światowej należy zauważyć, że Zielona Góra, tak jak Poznań, Radom, Gdańsk, Szczecin, ma swoją kartę buntu przeciw totalitaryzmowi komunistycznemu, kartę wolnościową o prawa do wyznawania i formowania się w wierze chrześcijańskiej – mówił kaznodzieja.
Odwołując się do Ewangelii, pasterz diecezji przypomniał, że Jezus ukazuje konieczność prymatu Bożej miłości nad pozostałymi relacjami, bo to właśnie z niej powinna w człowieku wierzącym rodzić się miłość do innych i do stworzonego świata. – Bycie uczniem Jezusa przygotowuje do tego, uczy, skąd brać siłę do budowania tego, co najważniejsze, skąd brać moc do walki ze złem – podkreślił bp Lityński.
– Historia naszego miasta jest za nami, ale teraźniejszość i przyszłość zależą już od nas. To słowo jest swoistym życzeniem, które dziś Boża opatrzność kieruje do nas, by umieć się przygotować, by uzbroić się w mądrość i miłość, którymi wzniesiemy wspólnie wiele, pięknych budowli, zarówno tych widzialnych, materialnych, jak i duchowych – dodał.
Na zakończenie biskup zadedykował mieszkańcom i władzom miasta sentencję rzymską sprzed wieków: „Concordia civium murus urbium” (Zgoda mieszkańców murem miasta).
Po Mszy św. uczestnicy liturgii przeszli z relikwiami patrona miasta św. Urbana I do ratusza.
Dzień wcześniej Msza za miasto odbyła się w parafii pw. św. Urbana I. Po modlitwie w wieczornej procesji wierni zanieśli relikwie patrona Zielonej Góry do konkatedry.
Św. Urban I, opiekun winiarzy jest patronem Zielonej Góry od 2010 roku. – Przez cały rok, w każdy wtorek, w kościele patronalnym zanoszona specjalna modlitwa za wstawiennictwem naszego patrona w intencji mieszkańców i władz Zielonej Góry – wyjaśnia ks. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii pw. św. Urban I.
W niedzielnej Mszy św. wzięli udział przedstawiciela miasta oraz winiarzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.