Drukuj Powrót do artykułu

Bp Lityński: katecheta nie może nigdy powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna”

22.08.2017 , kk, Gorzów Wielkopolski, 22-08-2017 Ⓒ ℗

Rozpoczęły się sierpniowe Rejonowe Dni Katechetyczne dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. W parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. 22 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie, którego motywem przewodnim jest hasło: „Katecheza wobec reformy oświaty”. Dni katechetyczne odbędą się w kolejnych dniach w Zielonej Górze i Głogowie.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji w homilii skierowanej do katechetów podkreślił, że trzeba wyruszać od źródła chrzcielnego do na peryferia. – Tą modlitwą katechetów rozpoczynamy szkolną katechezę, wierząc, że Duch Święty nas poprowadzi i podpowie jak katechizować dzieci i młodzież w szybko zmieniających się warunkach współczesnego świata. W związku ze zbliżającym się rokiem duszpasterskim, warto jeszcze mocniej wpisać osobę Ducha Świętego w życia katechety, a przez jego posługę w życie dzieci i młodzieży – mówił biskup.

– Katecheza szkolna niewątpliwie spełnia swoje zadanie, gdy włącza się w nurt aktualnych zadań wychowawczych. Katecheta idący do posługi razem z Duchem Świętym nigdy nie może powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna”, czy „współczesne dzieci są nie do zniesienia” – kontynuował.

Biskup podkreślił, że młodzież i dzieci są tacy, jakie jest środowisko w którym żyją i jakie są rodziny w których żyją. – Katecheta znając świata współczesny, będąc ta bardzo pod działaniem złego ducha musi zrobić wszystko, aby przeprowadzić swoich wychowanków na stronę Ducha Świętego poprzez rozmodlenie, skierowanie w stronę Słowa Bożego i wypracowanie potrzeby korzystania z sakramentów. Młodzież stawia wiele pytań i oczekuje odpowiedzi. Młodzież potrzebuje autorytetów, świadków wiary, natchnionych Duchem Świętym przewodników. Młodzież potrzebuje dobrego przewodnika przez życie. Młodzież jest głodna Boga – podkreślił bp Lityński.

Spotkanie ma służyć wskazaniu celów pracy katechetycznej w nowym roku szkolnym. – Kładziemy ustawiczny akcent na katechezę parafialną, a więc katechezę, która jest kontynuacją tego co dokonuje się na w ramach nauczania religii – podkreśla ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej w kurii biskupiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Specjalnym gościem spotkania był ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, który wygłosił wykład „Katecheza wobec reformy oświaty”.

Nie zabrakło też informacji o nowych wytycznych KEP dotyczący ochrony małoletnich, konkursach biblijnych w diecezji, ofercie metodycznej na nowy rok szkolny, a także komunikatów Wydziału Nauki Katolickiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.