Bp Lityński: Niech ewangeliczna cnota solidarności żyje w całej naszej Ojczyźnie
14 grudnia 2019 | 10:50 | kk | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
„Niech ewangeliczna cnota solidarności, pojednania i przebaczenia żyje w polskich rodzinach i w naszych sercach, w całej naszej Ojczyźnie” – mówił bp Tadeusz Lityński w 38. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Gorzowie Wlkp. Wziął tam udział w obchodach zorganizowanych przez Gorzowskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która zawisła na murach Aresztu Śledczego w Gorzowie Wielkopolskim. To właśnie tam trafiali internowani podczas stanu wojennego.
Dalsze uroczystości odbyły się w kościele pw. Józefa Rzemieślnika w Wawrowie. W homilii pasterz diecezji zauważył, że w kolejną tragiczną rocznicę Stanu Wojennego warto postawić sobie pytanie, czy właściwie rozumiemy, w kontekście przykazania miłości Boga i bliźniego, etos Solidarności i jego przesłanie – Czy wystarczająco analizujemy stan naszego ducha, aby iść drogą dobra, zapominać doznane urazy, przebaczać i żyć nadzieją, której płodną matką jest solidarność – mówił biskup.
– To od niej zaczął się i ona towarzyszyła procesowi przemian na kontynencie europejskim, w naszej Ojczyźnie. Padały mury, odchodzili wszechmocni dotąd dyktatorzy, znikały zasieki z drutów kolczastych, powiewał wiatr nowej historii, nadchodził czas odnowy społecznej i zmian ustrojowych. Dziś, po latach, nie mogą być to tylko wspomnienia z przeszłości – dodał.
Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zachęcił zebranych do wcielania idei solidarności w życie. – Niech ewangeliczna cnota solidarności, pojednania i przebaczenia żyje w polskich rodzinach i w naszych sercach, w całej naszej Ojczyźnie. Niech będzie przeciwwagą dla kłótni i podziałów, wzajemnej pogardy i mowy nienawiści – dodał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.