Bp Lityński: Posłuszeństwo i zaufanie Słowu pozwoliło Mędrcom spotkać Boga
07 stycznia 2021 | 11:23 | kk | Żgań Ⓒ Ⓟ
„Posłuszeństwo i zaufanie Słowu pozwoliło Mędrcom spotkać Boga. To Słowo i dla nas jest zawsze najdoskonalszym drogowskazem, dzięki któremu doświadczymy, że Bóg objawia się ciągle także nam” – powiedział bp Tadeusz Lityński w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.
III Żagański Orszak Trzech Króli ograniczył się tylko do wnętrza kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Przed Mszą św. było krótkie kolędowanie w wykonaniu Zespołu Górali Czadeckich „Stanowianie” ze Stanowa (parafia Brzeźnica), a także pokłon Mędrców ze Wschodu Dzieciątku Jezus.
Liturgii 6 stycznia przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który na początku homilii biskup odniósł się do panującej sytuacji. – Dzisiaj marsze Trzech Króli, Marsze w kilkuset miastach i miejscowościach naszej Ojczyzny stłamszone i ograniczone przepisami sanitarnymi ograniczają się do istoty naszej pobożności, do spotkania Jezusa w Eucharystii. Ale są wyrazem i odzwierciedlają ten właśnie głód dotyczący wartości duchowych i samego Boga – zauważył bp Lityński.
Kaznodzieja przypomniał, że Bóg pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy, ale prowadzi ludzi do siebie różnymi drogami. – Dla jednych ta droga jest stosunkowo krótka, jak dla pasterzy, którzy wypasali swoje trzody niedaleko Betlejem i aby dojść do stajenki nie musieli się wiele namęczyć. Ich zasługą jest to, że zaufali słowom Anioła – mówił biskup.
Hierarcha zauważył, że dla wielu z nas droga do wiary, jak droga pasterzy, była dość krótka. – Wiarę, jak to się mówi, „wyssaliśmy z mlekiem matki”. Na naszej drodze do Boga, na podobieństwo anioła, stanęli rodzice ze swoją prostą katechezą i nauką modlitwy. Prowadzili nas do kościoła na Mszę św., odmawiali pacierz, modlili się na różańcu czy śpiewali Godzinki. Następnie księża, katecheci, inni dobrzy ludzie świadkowie wiary. Przyjmując wiarą ich nauczanie na podobieństwo pasterzy zostaliśmy stopniowo doprowadzeni do osobistego spotkania z Bogiem zbawiającym – mówił bp Lityński.
– Ale musimy też pamiętać, że czasami należy odbyć znacznie dłuższą drogę, podjąć nieraz niełatwą trwającą latami duchową wędrówkę prowadzącą do odkrycia Boga, na podobieństwo Mędrców ze Wschodu, którzy długi czas szli za światłem gwiazdy. Poszukiwanie to zawsze kończy się sukcesem, jeśli w człowieku jest pasja szukania prawdy oraz pewna uczciwość intelektualna – dodał.
Na zakończenie biskup przypomniał o głównym przesłaniu uroczystości Objawienia Pańskiego: – Tak jak Bóg przyszedł na świat nie tylko dla pobożnych i religijnych Żydów, ale dla wszystkich ludzi, tak też jest Zbawicielem nie tylko dla tych, którzy zostali wychowani w religii i tradycji katolickiej, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli, w tym wciąż szukających pełni prawdy, a nawet tych, którzy dzisiaj przeżywają swój bunt przeciwko wierze w Boga i spektakularnie go manifestują – zaznaczył bp Lityński, który zaapelował, aby chrześcijanie byli dla innych ludzi drogowskazem.
Przypomniał także, że „gwiazda Jezusa nie oślepia, nie ogłusza, ale łagodnie zaprasza”. –Istnieją gwiazdy olśniewające, które wzbudzają silne emocje, ale które nie ukierunkowują drogi. Tak jest w przypadku sukcesu, pieniędzy, kariery, zaszczytów, przyjemności poszukiwanych jako cel istnienia. Są meteorami: jaśnieją przez chwilę, ale wkrótce się rozbijają i blask ich zanika. Są to spadające gwiazdy, które omamiają zamiast orientować. Natomiast gwiazda Pana nie jest oślepiająca, ale jest zawsze obecna: bierze cię w życiu za rękę, towarzyszy tobie. Nie obiecuje nagrody materialnej, ale gwarantuje pokój i daje, podobnie jak Mędrcom, „wielką radość”. Wymaga jednak, aby iść naprzód – powiedział na zakończenie.
Proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żganiu jest ks. Władysław Tasior.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.