Bp Lityński: Potrzeba zobaczyć we wspólnocie tych, którzy żyją obok nas, a których nie ma w świątyni
27 maja 2024 | 13:41 | kk | Wieprzyce Ⓒ Ⓟ
„Potrzeba zobaczyć w naszej wspólnocie tych, którzy żyją obok nas, choć może z nami w tej świątyni nie są. Potrzeba w nich zobaczyć osoby, które powinniśmy kochać, bo Bóg je kocha!” – podkreślił bp Tadeusz Lityński w uroczystość Trójcy Świętej podczas Mszy odpustowej na gorzowskich Wieprzycach.
W homilii kaznodzieja przypomniał, że istotą wiary jest pozwolenie, aby Duch nas prowadził, by przemieniał nasze myślenie, nasz spojrzenia, ocenę rzeczywistości, wprowadzał nas coraz bardziej w miłość Boga. – Przepięknym wymiarem tej miłości jest właśnie natura Trójcy Świętej – Bóg zapragnął się objawić jako wieczna Wspólnota Ojca, Syna i Ducha Świętego – zauważył biskup. – Podobnie możemy powiedzieć, że nie jesteśmy samotnymi wyspami. Istniejemy, żyjemy w ciągłej relacji do Boga i drugiego człowieka – dodał.
Na zakończenie biskup podkreślił, że odpust parafialny to okazja, by przypomnieć sobie, że Bóg w nas wierzy. – Potrzeba zobaczyć w naszej wspólnocie tych, którzy żyją obok nas, choć może z nami w tej świątyni nie są. Potrzeba w nich zobaczyć osoby, które powinniśmy kochać, bo Bóg je kocha! – podkreślił bp Lityński. – Są takie przestrzenie życia społecznego, gdzie ksiądz już dziś nie może dotrzeć z Dobrą Nowiną, ale Wy możecie! Bóg posyła Was w te miejsca, potrzebuje Waszego świadectwa i wchodzi w te miejsca razem z Wami! W taki sposób marzy o Was, o tej parafii i prośmy w tej Eucharystii, aby to marzenie mogło się zrealizować przez nasze życie – dodał.
Po Mszy św. odbył się festyn rodzinny i po razy pierwszy w historii parafii konkurs. – Na precle Trójcy Świętej. Poznań ma rogale marcińskie, Kraków obwarzanki, a my mamy precle. To będzie nasze danie firmowe – mówił na zakończenie proboszcz ks. Ireneusz Mastej.
To pomysł tutejszego wikarego ks. Michała Gławdela, który prowadzi internetowy kanał youtube – Ksiądz Skaut z kazaniami dla dzieci.
Obecny kościół został wybudowany w 1833 roku, ale ma fundamenty z XVI wieku. To kościół jednonawowy o cechach klasycystycznych, z wieżą z 1880 r., pobłogosławiony i oddany do kultu katolickiego 14.04.1946 r. W prezbiterium znajduje się krzyż wraz z figurami Matki Bożej i św. Jana Apostoła oraz witraż z roku 1974 r. przedstawiający symbol Ducha Świętego.
Początki parafii sięgają również XIV wieku. Jednak wojna trzydziestoletnia nie oszczędziła Wieprzyc, gdzie doszczętnie ograbiono kościół. Po zakończeniu II wojny światowej i napływie polskich mieszkańców, 4 kwietnia 1946 r. świątynia została poświęcona i przestała być zborem protestanckim.
Początkowo do parafii należały również kościoły: Baczynie, Racławiu, Łupowie, Chrósciku i Jasińcu. W 1975 roku bp Wilhelm Pluta dokonał podziału parafii pw. Trójcy Świętej, erygując z niej nową parafię w Baczynie. Od nazwy parafii wywodzi się nazwa całego dekanatu Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim.
Najpierw parafią kierowali ojcowie kapucyni, a w kolejnych latach: ks. Antoni Kąsek, ks. Konrad Herrmann, ks. Jerzy Płuciennik, ks. Mieczysław Ruta, ks. kanonik Józef Andrzejewski i ks. kanonik Henryk Jacuński, który również był obecny na uroczystości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.