Bp Lityński: potrzebujemy świadectwa św. Józefa
08 marca 2019 | 13:00 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Wierzę, że wędrówka św. Józefa po naszej diecezji pomoże nam po męsku – jak głosi motto peregrynacji – milczeć, walczyć i kochać – mówił w homilii bp Tadeusz Lityński, który 7 marca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat marcowego spotkania brzmiał: „Milczeć, walczyć, kochać… o mężczyznach zapatrzonych w św. Józefa”.
Marcowe nabożeństwo połączono z inauguracją peregrynacji kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego po parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W homilii bp Tadeusz Lityński wskazując na św. Józefa podkreślał, że jest on potężnym opiekunem wszystkich, którzy zwracają się do niego o pomoc. Zaznaczył, że najbardziej spektakularnym wydarzeniem, które na nowo zwróciło uwagę wiernych na św. Józefa Kaliskiego było ocalenie blisko 800 polskich duchownych i ok. 30 tys. więźniów obozu zagłady w Dachau w dniu 29 kwietnia 1945 r. – Wymowne było wówczas, że ocalenie nastąpiło po zanoszonej przez więźniów nowennie do św. Józefa. Ocaleni kapłani i więźniowie do końca swojego życia wyrażali wdzięczność św. Józefowi za ocalone życie – powiedział celebrans.
Dodał, że wśród ocalonych byli kapłani pracujący w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jak np. kard. nominat Ignacy Jeż czy ks. Kazimierz Michalski, odważny proboszcz z Zielonej Góry, ofiara wydarzeń zielonogórskich z 1960 r.
Wyraził radość, że św. Józef w kopii wizerunku Świętej Rodziny nawiedzi diecezję zielonogórsko-gorzowską. – Niech na drogach peregrynacji św. Józefa oprócz modlitw i wzniosłych katechez nie zabraknie tego świętego milczenia, które wprowadzi nas w kontemplowanie tajemnicy Boga, niech to milczenie na wzór św. Józefa pozwoli nam wejść w adorację krzyża, który staje się centrum tego świętego czasu Wielkiego Postu – podkreślał kaznodzieja.
Przekonywał, że peregrynacja kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego będzie czasem wielkiej modlitwy i czerpania świadectwa Józefowej sprawiedliwości. – Jestem przekonany, że Bóg chce w tym roku poprowadzić św. Józefa drogami naszej ziemi. Nie potrzebujemy jego pomocy jako cieśli, stolarza, ale potrzebujemy modlitwy św. Józefa, Męża Sprawiedliwego i świadectwa jego życia. Potrzebujemy tego świadectwa bliskości ze Słowem Bożym, przyjęcia Maryi na wzór św. Józefa w naszym życiu, może przez codzienne trzymanie w dłoni różańca – zaznaczył hierarcha.
Do spotkania ze św. Józefem zachęcał przede wszystkim mężczyzn, od młodzieńców po seniorów. – Na dnie męskiego serca żyje pragnienie, aby osiągnąć szczęście. Tego jako mężczyźni szukamy i o to walczymy, nieraz zmagając się z wieloma męskimi namiętnościami. Wierzę, że wędrówka św. Józefa po naszej diecezji pomoże nam po męsku – jak głosi motto peregrynacji – milczeć, walczyć i kochać – mówił ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Biskup wyraził nadzieję, że peregrynacja kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego pomoże mężczyznom stawać się świadkami Chrystusa, a nawet przewodnikami w wierze.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz czas peregrynacji kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego po parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak życzył wiernym z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, aby podczas peregrynacji św. Józef obdarzał potrzebnymi łaskami. – To jest orędownik bardzo hojny. Zaufajcie mu. Niech idzie do rodzin, wspólnot, dekanatów. Jestem pewny, że ta peregrynacja przyniesie jak najlepsze owoce – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Po Mszy św. nastąpiło przekazanie kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego delegacji strażaków z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i uroczyste wyprowadzenie w asyście biskupów do samochodu. Peregrynacja w parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpocznie się 8 marca.
Wcześniej konferencję pt. „O męskiej naturze, o męskiej duchowości i męskim powołaniu” wygłosili ks. kan. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz przedstawiciele męskich wspólnot z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Prelegenci podkreślali, że mężczyzna powinien z odwagą głosić Ewangelię i bronić wartości chrześcijańskich. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.
Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski. W ramach Konferencji Episkopatu Polski: delegat Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska; członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą; członek Rady Prawnej; członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Wraz z nim modlili się: bp senior Stefan Regmunt z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wśród nich liczne grono księży z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przedstawiciele wiernych z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z pielgrzymką mężczyzn, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, raszkowskiego i wieruszowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.