Bp Lityński: powołanie chrześcijańskie jest ze swojej natury powołaniem do apostolstwa
20 maja 2020 | 09:16 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
„Powołanie chrześcijańskie jest ze swojej natury powołaniem do apostolstwa” – podkreślił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Urbana I w Zielonej Górze. To nie tylko patron tutejszej parafii, ale także całego miasta.
Z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych w liturgii mogło uczestniczyć 70 osób. Każdy jednak mógł śledzić transmisję w internecie.
W homilii biskup odniósł się do sytuacji pandemii koronawirusa i zauważył, że lokalne media, właśnie w to patronalne święto podały, że w zielonogórskim szpitalu nie ma ani jednej osoby chorej na Covid-19. – Wielu powie, przypadek, ale jako wierzący powiem, Bóg wysłuchał modlitwy, pobłogosławił pracy medyków, ocalił od tragedii nasze rodziny. Modlitwa do naszych patronów została wysłuchana – podkreślił kaznodzieja.
Duchowny przybliżył także postać św. Urbana, który był rodowitym rzymianinem. Został siedemnastym papieżem po męczeńskiej śmierci św. Kaliksta I w 222 r. i stał na czele Kościoła prawie 8 lat. – Urban realizował duszpasterską wizję Kościoła w imię Chrystusowej miłości i przebaczenia. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. Jedno jest pewne, św. Urban był poprzez wiarę i miłość zjednoczony z Chrystusem – zauważył.
Bp Tadeusz Lityński podziękował kapłanom i świeckim nie tylko za budowę domu Bożego, ale także apostolat. – Powołanie chrześcijańskie jest ze swojej natury powołaniem do apostolstwa – przypomniał i dodał: – To apostolstwo świeckich – czy to indywidualne czy zbiorowe – jest częścią apostolstwa całego Kościoła. Niech kolejne pokolenie zielonogórzan wpisuje w życie miasta piękną kartę odważnej wiary i miłości, ponad podziałami, apostolatu modlitwy, która uświęca i ratuje życie. W naszym odpustowym zawierzeniu zapraszamy Boga, by wszedł w nasz ludzki świat, i go przemienił.
Proboszczem zielonogórskiej parafii jest ks. Mirosław Donabidowicz.
Parafia św. Urbana powstała w 2009 roku. Rok później opiekun tutejszej wspólnoty został także patronem Zielonej Góry od 2010 roku. To była inicjatywa oddolna mieszkańców miasta, którzy, wzorem innych europejskich i polskich miast, chcieli, aby ich miasto miało swojego chrześcijańskiego patrona.
W 2018 roku, w centrum Zielonej Góry, odsłonięto pomnik św. Urbana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.