Bp Lityński prosi kapłanów o towarzyszenie wiernym w ich lękach i niepokojach
09 kwietnia 2020 | 12:23 | kk | Gościkowo - Paradyż Ⓒ Ⓟ
„Tak bardzo ważne jest w naszej posłudze pomaganie wiernym, aby towarzyszyć im w ich lękach i niepokojach. W ich odkrywaniu życia modlitwy osobistej i rodzinnej we własnych domach” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. z poświęceniem krzyżma, która z powodu pandemii koronawirusa odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Wzięło w niej udział 5 dziekanów reprezentujących prawie 600 kapłanów.
To nie pierwsza Msza św. krzyżma poza katedrą. – Doświadczyliśmy podobnej inności tej Mszy św. w ostatnich dwóch latach, gdy sprawowana była poza katedrą, ze względu na jej pożar – zauważył na początku homilii biskup, ale od razu podkreślił, że ta sytuacja jest zupełnie inna z powodu obecności tylko kilku kapłanów: – Takiej sytuacji, aby we Mszy św. Krzyżma wzięło udział tylko 5 księży dziekanów, reprezentujących prawie 600 kapłanów jeszcze nigdy nie przeżywaliśmy. Będąc tak szczególną reprezentacją naszego diecezjalnego i zakonnego prezbiterium pragniemy tym żarliwiej w „Domu Ziarna” zanosić modlitwę, za naszych współbraci.
Biskup przypomniał, że nie miejsce święceń i miejsce formacji kapłańskiej jest najważniejsze, ale osoba powołującego, uświęcającego i posyłającego Ducha. – Może pragnie też przyprowadzić nas do źródła, do początku naszej drogi powołania, abyśmy zauważyli, że ono kształtowało się w miejscu modlitwy wielu pokoleń mnichów cysterskich. Modlitwa była sensem ich mniszego życia. Mamy przeżywać czas naszej kapłańskiej posługi w blasku tajemnicy Ducha Św., który prowadzi nas drogami naznaczonymi miejscami naszej kapłańskiej modlitwy – podkreślił bp Lityński.
Ta modlitwa jest bardzo potrzebna kapłanom, ale też wiernym. – Nasi wierni potrzebują naszej modlitwy, naszego towarzyszenia, które dzisiaj z konieczności realizuje się na odległość fizyczną, bo taka jest potrzeba sanitarna, ale jednocześnie oczekują naszej bliskości duchowej, naszej kreatywnej miłości bliźniego w naszych wspólnotach parafialnych – mówił biskup.
– Transmisje Mszy św. z naszych kościołów, telefony zaufania i porady duchowej, pogotowie charytatywne, zajęcia internetowe w ramach przygotowania do sakramentów św., katecheza „na odległość” to nowe formy naszego duszpasterstwa – dodał.
Biskup przypomniał również, że jako szafarze Bożych tajemnic kapłani są zaproszeni do kształtowania dojrzałej wiary. – Ma to wyrażać każda godzina naszego życia, bogactwo naszej kapłańskiej modlitwy, nasza praca na rzecz formacji chrześcijańskiej naszych parafian, a także spotkanych bliźnich – podkreślił.
– Dlatego tak bardzo ważne jest w naszej posłudze pomaganie wiernym, aby towarzyszyć im w ich lękach i niepokojach. W ich odkrywaniu życia modlitwy osobistej i rodzinnej we własnych domach – dodał.
Na koniec ordynariusz diecezji podziękował kapłanom całej diecezji za całoroczną i ofiarną służbę. – Niech nigdy nie zabraknie świętych kapłanów w służbie Ewangelii w naszej diecezji – dodał na zakończenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.