Bp Lityński uaktualnił zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca 2020 | 19:19 | kk / hsz | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp Tadeusz Lityński 26 marca wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa.
W zarządzeniu biskup zielonogórsko-gorzowski napisał: „Serdecznie dziękuję kapłanom za ich posługę w niełatwych okolicznościach epidemii, a wszystkim wiernym za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń. Żywię nadzieję, że obecna sytuacja przeżywana przez nas wszystkich w duchu wiary, przyniesie dobre owoce w życiu całej wspólnoty Kościoła. Proszę wszystkich, aby nie ustawali w wysiłku duchowego łączenia się ze Zbawicielem, a cierpienia, których teraz szczególnie doświadczają, zechcieli składać Panu Bogu jako duchową ofiarę w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa”.
Dokument liczy kilka stron. – Zbiera w jedną całość wydane dotychczasowe regulacje, wprowadza pewne uzupełnienia i nowe normy – odpowiadające z jednej strony nowym decyzjom władz publicznych, z drugiej zaś wskazaniom Prezydium Konferencji Episkopatu Polski – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
Najnowsze zarządzenia dotyczą Mszy św., sakramentu pokuty i pojednania oraz praktyki żalu doskonałego, chrztu, bierzmowania, małżeństwa, Komunii chorych, namaszczenia chorych, Wiatyku, uroczystości Pierwszej Komunii, pogrzebu.
Wśród najważniejszych zarządzeń jest m.in. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św., która obowiązuje aż do odwołania. Poza tym należy odwołać nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali odprawiane publicznie w kościołach.
Tam, gdzie to możliwe, poza liturgią, kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte, a wiernych należy zachęcać do modlitwy osobistej i korzystania z transmisji Mszy św. i innych celebracji liturgicznych za pośrednictwem mediów.
We wszystkich kościołach proboszczowie powinni zapewnić możliwość korzystania w zakrystii z wody i mydła lub środka dezynfekującego oraz jednorazowych ręczników papierowych. Celebrans i wszyscy rozdzielający Komunię św. mają obowiązek umycia rąk przed i po celebracji.
Poza tym wiernym należy zapewnić codziennie okazję do spowiedzi. Wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, zaleca się spowiedź w osobnej kaplicy, zakrystii lub wyznaczonym miejscu w kościele, a nawet w salce parafialnej bądź biurze parafialnym, tak by umożliwić zachowanie bezpiecznego dystansu między spowiednikiem a penitentem, zapewniając jednocześnie odpowiednią dyskrecję. Gdy nie ma takiego miejsca, można spowiadać w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
Zaplanowane chrzty należy, o ile to możliwe, odłożyć na późniejszy termin. Jeśli z ważnych powodów chrzest musi zostać udzielony, należy to uczynić poza mszą św. i przy zachowaniu obowiązującego limitu 5 osób.
Uroczystości związane z udzielaniem sakramentu bierzmowania zostają zawieszone do odwołania.
Można błogosławić małżeństwa, również podczas mszy św., jednak przy zachowaniu limitu osób.
Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie św. do czasu ustania epidemii. Jeżeli natomiast po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii św.należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z proboszczem.
Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć wyłącznie do jednej stacji odprawianej przy grobie w obecności najbliższej rodziny (z zachowaniem obowiązującego limitu 5 osób).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.