Bp Marcinkowski: czy Polacy chcą budować życie z Bogiem czy bez Niego?
03 maja 2011 | 13:16 | eg Ⓒ Ⓟ
„Gdy obserwujemy życie Polaków, to chcielibyśmy zapytać, czy chcą budować życie z Bogiem czy bez Niego?” – mówił bp Roman Marcinkowski podczas Eucharystii w intencji Ojczyzny, w katedrze płockiej. Msza św. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęła płockie obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.
Hierarcha przypomniał przemówienie Jana Pawła II wygłoszone 20 lat temu w Polsce z okazji 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Ojciec święty mówił wówczas, że konstytucja powinna być odniesiona do Boga, który jest „najwyższą prawdą i sprawiedliwością”, i że ta uchwalona 3 maja 1791 r. była „dokumentem profetycznym i opatrznościowym”. Jan Paweł II mówił też, że wolność zawsze jest wyzwaniem, podobnie jak władza.
„Papież wołał wówczas, aby Europa otworzyła drzwi Chrystusowi. Gdy obserwujemy życie Polaków, to chcielibyśmy zapytać, czy chcą budować życie z Bogiem czy bez niego? Nie jest dobrym i szczęśliwym państwo, w którym nie dba się o bezrobotnych, chorych, starszych, w którym bezkarnie kpi się z patriotyzmu, gdzie szerzy się terroryzm bezideowości i zapomina się o tym, co to dobro wspólne. Nie ma prawdziwej demokracji bez wartości etycznych – akcentował bp Marcinkowski. – Wejdźmy w ślady Jana Pawła II, w całą jego troskę o to, co Polskę stanowiło”, prosił hierarcha.
Przypomniał również, że 20 lat temu w Płocku bł. Jan Paweł II prosił o to, żeby nigdy od Chrystusa nie odstąpić, nie utracić „wolności ducha, do której On wyzwala Chrystusa”, nie wzgardzić „miłością, która jest najważniejsza”.
We Mszy św. w katedrze wzięli udział przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, organizacje kombatanckie, płocczanie oraz poczty sztandarowe szkół i zakładów pracy. O jej oprawę muzyczną zadbał Płocki Chór Katedralny „Pueri et Puellae Cantores Plocenses”. Następnie uroczystości przeniosły się przed sąsiednią Płytę Nieznanego Żołnierza, gdzie płocczanie złożyli okolicznościowe kwiaty.
W programie święta narodowego znalazło się także widowisko muzyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” POKiS na Starym Rynku, strzały na wiwat w wykonaniu Płockiej Drużyny Kuszniczej i Bractwa Kurkowego oraz pokazy konne grupy rekonstrukcyjno-kaskaderskiej ze Słupna, które odbyły się na placu przy ul. Piekarskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.