Bp Marcinkowski: dziś Maryja wskazuje nam drogę
15 sierpnia 2011 | 16:16 | eg Ⓒ Ⓟ
„Patrząc na Maryję, widzimy dokąd powinniśmy iść. Droga do Maryi to droga wejścia do niebieskiego domu” – mówił bp Roman Marcinkowski podczas Mszy św. w katedrze płockiej, odprawianej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 91. rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Eucharystię poprzedziło złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
„Nasze myśli kierujemy ku niebu, gdzie Maryja świętuje dziś swój triumf i odbiera nagrodę. Maryja została zabrana do chwały nieba, Jej ciało jest nieśmiertelne, wolne od braków, nie jest ograniczone prawami przyrody. Może się objawiać, o czym świadczą objawienia w Lourdes, Fatimie, Gietrzwałdzie i tylu innych miejscach. W Maryi dokonało się zmartwychwstanie ciała mocą Bożą, w tym jest jej wielkość” – mówił w homilii bp Marcinkowski.
Stwierdził także, że współcześnie wielkość człowieka, niestety, widzi się w bogactwie, sławie, władzy, w ludziach „co gardzą innymi i napychają kieszenie, choć nie są warci złamanego grosza”. Po najgorszych z nich, jak powiedział biskup, zostaną „krwawe ślady w podręcznikach historii”. A jednak „taka wielkość jest pożądana, a jednak wielu o tym marzy. Nieważne, że się kogoś po drodze zniszczy. Czemu omijamy drogę, którą wskazuje nam Maryja, i wybieramy drogi kręte, prowadzące na manowce?” – pytał w katedrze płockiej hierarcha.
Przypomniał również, że dokładnie 91 lat temu, w niedzielę 15 sierpnia 1920 r. w katedrze płockiej od godziny piątej rano trwała adoracja Najświętszego Sakramentu „dla uproszenia dla Płocka ratunku przed nawałą bolszewicką”. Co godzinę przemawiali kapłani, aby dodać płocczanom otuchy. Przed południem Mszę św. w tej intencji sprawował ówczesny biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski.
„Dziś, w najstarsze maryjne święto, dziękujemy Bogu za mężnych obrońców Płocka, za mieszkańców miasta, harcerzy i żołnierzy, którzy swoją walką i zmaganiem dowiedli, co znaczą dla nich słowa: Ojczyzna, patriotyzm, wolność, honor Bóg. Wybaw nas dziś Boże od deptania Bożych przykazań, tchórzostwa i nieumiejętności przyznawania się do Ciebie. Spraw, byśmy swe talenty skupili wokół najważniejszych wartości” – prosił biskup pomocniczy w Płocku.
Po Eucharystii w katedrze m.in. z udziałem władz samorządowych, organizacji kombatanckich i pocztów sztandarowych, złożone zostały kwiaty przy pomniku Bratniej Ziemi oraz przed Płytą Nieznanego Żołnierza.
W Muzeum Mazowieckim płocczanie mogli obejrzeć film pt. „Płock Miasto Bohater” oraz obejrzeć wystawę poświęconą obronie Płocka w 1920 r. Odbył się również spacer z przewodnikami PTTK do miejsc pamięci narodowej wojny 1920 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.