Drukuj Powrót do artykułu

Bp Marcinkowski: nieśmiertelność daje Bóg

16.09.2017 , eg, Przasnysz, 16-09-2017 Ⓒ ℗

O tym, że nieśmiertelność człowieka jest mu podarowana od Boga, mówił bp Roman Marcinkowski w Przasnyszu w diecezji płockiej. W kaplicy szpitalnej przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 15-lecia funkcjonowania Szpitala Powiatowego im. Dr. Wojciecha Oczko w nowym obiekcie.

W homilii bp Roman Marcinkowski podkreślił, że każdy z ludzi na świecie „dźwiga jakiś krzyż”. Każdy z tych krzyży ma swój kształt i ciężar. Jednak „bez krzyża nie ma chwały, bez cierpienia pociechy, bez smutku radości, bez przebaczenia pokoju w sercu, bez łez uśmiechu, bez upokorzenia wywyższenia, a bez umierania nie ma nieba” – głosił biskup senior diecezji płockiej.

Stwierdził też, że niełatwo jest te ludzkie krzyże przyjmować. Człowiek reaguje na nie buntem i złością. Jednak Bóg nie przestaje go wtedy kochać. Oddaje za człowieka swoje życie, okazuje mu swoją bezgraniczną miłość.

W homilii zaznaczył też, że „nieśmiertelność nie należy do tego świata, przychodzi do człowieka od Boga”. To perspektywa dana od Boga, ponieważ „Jednorodzony Syn przyszedł na świat, aby człowiek nie zginął, ale miał życie wieczne”. Dlatego człowiek nie powinien odpowiadać na różne propozycje tego świata, ale mieć świadomość, że zbawienie otrzyma tylko dzięki Bogu.

Hierarcha dodał ponadto, że dopiero, gdy człowiek doświadczy czegoś złego, potrafi poznać, co naprawdę jest wartością. Tak dzieje się na przykład wtedy, gdy ktoś trafi do szpitala. Pobyt w nim można potraktować „jak nieporównywalne z innymi rekolekcje, które odprawiamy sobie sami”.

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. w kaplicy szpitalnej z okazji jubileuszu działalności Szpitala Powiatowego im. Dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu w nowej siedzibie przy ul. Sadowej.

Potem uroczystości przeniosły się do sali konferencyjnej. Gości pracowników powitał Jerzy Sadowski, dyrektor placówki szpitalnej. Przypomniał też historię powstawania nowych oddziałów szpitalnych.

„`Szpital na Nowe Tysiąclecie`” to efekt wysiłku wielu osób, które przez lata dążyły do realizacji projektu, tak istotnego dla spełnienia potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Nowe oddziały takie jak: psychiatria, okulistyka, rehabilitacja czy też pediatria umożliwiły uzyskanie właściwej pomocy, bez konieczności hospitalizacji w odległych od miejsca zamieszkania placówkach” – mówił Jerzy Sadowski.

Podczas uroczystości wręczono medale osobom, które wspierają przasnyską placówkę leczniczą.

W jubileuszu uczestniczył m.in. Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, senator Jan Maria Jackowski, starosta przasnyski Zenon Szczepankowski i burmistrz miasta Waldemar Trochimiuk. Obecni byli też pracownicy i pacjenci placówki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.