Bp Marcinkowski: parafia jest jak „matka”, w niej rodzimy się do życia religijnego
25 czerwca 2023 | 18:36 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Parafię nazywa się „matką”, ponieważ w niej człowiek rodzi się do życia religijnego – powiedział bp Roman Marcinkowski w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku, z okazji jej 50-lecia. Proboszczem parafii od 27 lat jest ks. kan. Antoni Kołodziejski.
Na początku uroczystości wszystkich powitał proboszcz parafii ks. kan. Antoni Kołodziejski. Zaznaczył, że bp Roman Marcinkowski, który będzie przewodniczył jubileuszowej Eucharystii, był z parafią związany od początku jej istnienia, był w niej wikariuszem.
Eucharystię koncelebrowali: ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski (od wielu lat sprawujący w parafii Eucharystie i udzielający w niej sakramentów) oraz ks. kan. Stefan Cegłowski, dziekan dekanatu płockiego zachodniego.
W homilii bp Roman Marcinkowski przypomniał początki działalności parafii Janowej, jej szybki rozwój, dużą liczbę wiernych, a także prace remontowe, które przeprowadził ks. proboszcz Antoni Kołodziejski. Podziękował za niezliczone Eucharystie, za sakramenty, które w tej parafii zostały udzielone, rekolekcje, nabożeństwa, osoby modlące się w kościele, za parafian i za działające w parafii grupy.
Przywołując Kodeks Prawa Kanoniczego biskup przypomniał, że parafia jest wspólnotą wiernych, zamieszkujących na określonym terytorium. To „cząstka Kościoła diecezjalnego”, to w niej człowiek się zbawia. Parafię nazywa się „matką”, ponieważ w niej człowiek rodzi się do życia religijnego. To w parafii człowiek spotyka się z Chrystusem, karmi chlebem eucharystycznym, poznaje słowo Boże, przyjmuje sakramenty.
Bp Marcinkowski przypominając, że 24 czerwca przypada święto narodzin św. Jana Chrzciciela stwierdził, że jest to okazja do uświadomienia sobie podwójnych narodzin: pierwszy raz z rodziców, a drugi raz przez chrzest święty. To było włączenie do Kościoła, które domaga się bycia świadkami Chrystusa.
– Czasy, w których żyjemy, wymagają od nas wiarygodności i świadectwa życia. Za naszą wschodnią granicą jest dziś piekło zgotowane przez człowieka. Gdy ktoś morduje innych ludzi, nie ma w nim Boga. Taki świat odrzuca Boga i zasady moralne. To jest zanurzenie w neopogaństwo. Niech nas Bóg uchroni przed taką wizją człowieka, niech da nam siły, byśmy się w tym świecie nie pogubili – modlił się bp Marcinkowski.
Na zakończenie Mszy św. ks. kan. Stefan Cegłowski, dziekan dekanatu płockiego zachodniego, przekazał na ręce ks. proboszcza Antoniego Kołodziejskiego list z gratulacjami i błogosławieństwem od biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.
W czasie Mszy św. śpiewał Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.
***
Kościół noszący tytuł św. Jana Chrzciciela w Płocku wybudowano w latach 1758-1771 dla Zgromadzenia Ojców Reformatów (franciszkanów), w stylu późnobarokowym. Wewnątrz częściowo zachowało się pierwotne wyposażenie, z bogatą dekoracją snycerską m.in. ołtarze, konfesjonały i ambona, pochodząca z lat 70. XVIII wieku. W 1864 roku doszło do kasaty zakonu. Do pomieszczeń klasztornych (obok kościoła) przeniesiono Seminarium Duchowne, a kościół stał się tzw. kościołem rektorskim.
W 1964 roku przy kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, będący kościołem rektorskim w parafii św. Bartłomieja. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku erygowana została 1 marca 1973 roku przez bp. Bogdana Sikorskiego. Teren wydzielono z parafii pw. św. Bartłomieja. Od 1973 roku świątynia pełni rolę kościoła parafialnego. W 1980 roku został poświęcony nowy dom parafialny.
Pierwszym proboszczem parafii był ks. kan. Tadeusz Król. Od roku 1996 proboszczem jest ks. kan. Antoni Kołodziejski. W parafii pracuje też wikariusz ks. dr Krzysztof Cymerman. Parafia liczy około 5.000 wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.