Bp Marcinkowski: różaniec jest modlitwą o wyjątkowej mocy
08 października 2012 | 16:12 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że modlitwa różańcowa posiada wyjątkową moc, mówił biskup Roman Marcinkowski 7 października podczas Mszy św. inaugurującej jesienną sesję Kapituły Katedralnej Płockiej. Sesja odbyła się w parafii Chrostkowo, w dniu odpustu parafialnego w uroczystość Matki Bożej Różańcowej.
Bp Marcinkowski w swojej homilii odniósł się do niebawem rozpoczynającego się Roku Wiary. Prosił zgromadzonych, by starali się w ten wyjątkowy rok „wejść z wiarą”. Tej wiary nie zabrakło chrześcijanom, którzy w 1571 r. walczyli z armada turecką pod Lepanto. Udało im się wtedy odnieść zwycięstwo nad przeważającymi siłami muzułmańskimi: „Bitwa pod Lepanto miała miejsce 7 października. Udało się ją wygrać za wstawiennictwem Matki Bożej. Dziś dzień ten obchodzimy jako święto Matki Bożej Różańcowej” – przypominał prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej.
Hierarcha odniósł się także objawienia maryjnego z Gietrzwałdu z 1877 r., gdzie Matka Boże w języku polskim zwracała się do dwóch dziewczynek. Odpowiadała na ich pytania, dotyczące wyzwolenia z niewoli różnych grzechów: „Matka Boża miała jedną odpowiedź: `odmawiajcie różaniec`. Tak było też podczas objawień w Fatimie. Dlatego wiemy, że różaniec jest modlitwą, która ma wyjątkową moc” – podkreślał bp Marcinkowski.
Po Mszy św. odbyła się jesienna sesja Kapituły Katedralnej Płockiej. Wzięło w niej udział 9 kanoników gremialnych, w tym gospodarz miejsca – ks. kan. dr Janusz Filarski. Członkowie kapituły poruszali tematy związane z bieżącymi sprawami w diecezji, w tym 43. Synodem Diecezji Płockiej, który rozpocznie się 14 października.
W skład Kapituły Katedralnej Płockiej wchodzi 4 prałatów i 8 kanoników gremialnych. Łącznie gremium to liczy 55 członków, prepozytem Kapituły jest bp Roman Marcinkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.