Bp Marcinkowski: Ulmowie pokazują, że małżeństwo może być drogą do świętości
01 marca 2024 | 13:28 | eg | Przasnysz Ⓒ Ⓟ
Błogosławieni Ulmowie pokazują nam, że małżeństwo może być drogą do świętości – powiedział bp Roman Marcinkowski w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, w diecezji płockiej. Peregrynacja zakończy się 2 marca w Płocku.
W diecezji płockiej trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Kolejną stacją na tej drodze było Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu.
Podczas Mszy św. bp Roman Marcinkowski komentował Ewangelię o rzezi niewiniątek w Betlejem. Odwołał się do form działania Herodów „naszych czasów”, przede wszystkim aborcji i eutanazji, jak również do nowych zagrożeń, związanych z dostępem do antykoncepcji i środków wczesnoporonnych.
Biskup senior przypomniał wiernym, że św. Jan Paweł II w czasie pielgrzymek do Polski nawoływał do obrony każdego życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcał do powrotu do tego nauczania: – Przypomina nam o tym beatyfikacja rodziny Ulmów, w tym dziecka nienarodzonego. Oni swoim bohaterstwem i męczeństwem ukazują nam, że małżeństwo może być drogą do świętości – podkreślił duchowny.
Kaznodzieja przywołał dane demograficzne, pokazujące ogromny kryzys, jakim dotknięta jest Polska, zarówno jeśli chodzi o drastycznie zmniejszającą się liczbę rodzących się dzieci, jak i nastawienie kobiet do macierzyństwa. Stwierdził, że blisko 70 procent kobiet w wieku produkcyjnym „nie chce myśleć o posiadaniu potomstwa”.
Bp Marcinkowski zwrócił się też do rodziców i dziadków, aby czuli się bardziej odpowiedzialni za wychowanie dzieci i wnuków w szkole, aby wyrażali swoje niezadowolenie i protestowali przeciwko zmianom w systemie edukacji, które im nie odpowiadają.
Podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu wierni oddali cześć relikwiom bł. Rodziny Ulmów. Otrzymali także pamiątkowy obrazek z Błogosławionymi. Ponadto pamiątki dotyczące tej rodziny rozprowadzało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.
Uroczystość związaną z przyjęciem relikwii zorganizowali gospodarze miejsca – ojcowie pasjoniści, na czele z o. Wiesławem Wiśniewskim CP, proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu.
W diecezji płockiej trwa peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów. W Przasnyszu modlili się przy nich wierni z dekanatów: przasnyskiego, dzierzgowskiego i makowskiego.
24 marca 1944 roku wczesnym rankiem Niemcy zamordowali całą rodziny Ulmów: ojca Józefa, matkę Wiktorię w siódmym miesiącu ciąży i sześcioro dzieci. Byli to: ośmioletnia Stanisława, sześcioletnia Barbara, pięcioletni Władysław, czteroletni Franciszek, trzyletni Antoni i półtoraroczna Maria. Wcześniej Niemcy zastrzelili ośmioro Żydów, którzy znaleźli schronienie w domu Ulmów. Egzekucją dowodził niemiecki komendant Eilert Dieken. Po egzekucji Niemcy okradli dom Ulmów, a zabrany dobytek załadowali na wozy.
Ciała zabitych osób Niemcy kazali zakopać, ale po dwóch dniach mieszkańcy wsi odważyli się je wykopać i pochować w czterech trumnach. 11 stycznia 1945 roku ciała rodziny Ulmów zostały ekshumowane i pochowane na cmentarzu parafialnym w Markowej. 10 września 2023 roku cała rodzina została beatyfikowana, w tym nienarodzone dziecko. Mszy św. beatyfikacyjnej w Markowej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.