Bp Marek Mendyk modlił się za maturzystów on-line
20 marca 2020 | 16:39 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
Dziś maturzyści z diecezji legnickiej mieli spotkać się na Jasnej Górze, by wspólnie modlić się o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości i dostanie się na wymarzony kierunek studiów. Z powodu pandemii koronawirusa pielgrzymkę odwołano. Jednak Msza święta w intencji uczniów została odprawiona i można w niej było uczestniczyć on-line.
Eucharystii w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy przewodniczył bp pomocniczy Marek Mendyk w gronie przełożonych i kleryków legnickiego WSD.
– W tym roku ze względu na bezpieczeństwo nasze i innych pozostaliśmy w swoich domach. Włączamy się w akcję „#zostań w domu i ćwicz”; albo „#zostań w domu i ucz się”; jednak nie rezygnujemy z tego, by teraz pozostając w swoim domu połączyć się w duchu wiary we wspólnej modlitwie za siebie i innych – powiedział w homilii bp Mendyk.
– Wraz z biskupem legnickim Zbigniewem Kiernikowskim i biskupem seniorem Stefanem Cichym powierzamy Matce Najświętszej wasze egzaminy nie tylko te maturalne, ale i egzaminy z życia, bo te są najtrudniejsze – kontynuował kaznodzieja.
Bp pomocniczy podkreślił, że Matka Boża ma swoje szczególne miejsce w duchowym życiu diecezji legnickiej. W Krzeszowie czczony jest wizerunek Matki Bożej Łaskawej, którego kopia znajduje się w kaplicy seminaryjnej. – Wobec tego wizerunku Maryi, Matki Bożej Łaskawej, powierzamy was wszystkich, wasze radości i troski, przeżywaną młodość i nadzieje na to, co przyniesie przyszłość – mówił ks. biskup.
Przewodniczący liturgii podkreślił, że w sytuacji zagrożenia, niepewności, w jakiej wszyscy się znaleźli, potrzebujemy kogoś, kto wie jak poprowadzić, kto zna drogę. – Taką moc ma Słowo Boga. Nie tylko my czytamy to Słowo. Także ono nas czyta. Ono nas rozumie, zna dobrze nasze obawy i troski. Zna nas lepiej, niż my siebie samych. To Słowo jest życiem. Kiedy w pokorze stajemy przed Nim, ustępują lęki, powraca wolność serca, pokój. Bo tym, co przywraca człowiekowi wolność, siły, nadzieję jest właśnie słowo Jezusa. Przyjęcie go z wiarą sprawia, że człowiek odzyskuje pełnię życia, odzyskuje pokój serca – zaznaczył bp Marek.
Na to słowo każdy powinien odpowiedzieć postawą miłości, w którą winien angażować się cały człowiek. – Podkreślają to zawarte cztery elementy, które tworzą człowieka: serce – wskazujące na wolę, centrum ludzkiej osoby; dusza – znaczy tyle, co życie, siła życiowa; umysł oznaczający inteligencję, zdolność do refleksji; moc – akcentująca możliwości fizyczne, ale nie tylko. Tak więc miłość do Boga musi angażować wszystkie władze i możliwości człowieka – przypomniał hierarcha.
Na zakończenie życzył wszystkim młodym ludziom, aby dali się pokochać Jezusowi i dali mu się prowadzić przez życie, aby w ten sposób zdali najważniejszy egzamin – z życia.
Także dziś wieczorem, o g. 20.30 w kaplicy seminaryjnej, także on-line, bp Marek przewodniczył modlitwie różańcowej w intencji tegorocznych maturzystów, która również byłą transmitowana on-line.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.