Drukuj Powrót do artykułu

Bp Marek Mendyk odwiedził więźniów w Zarębie

26 marca 2018 | 21:00 | kspn | Zaręba Ⓒ Ⓟ

Realizacja jednego z uczynków miłosierdzia wobec ciała – więźniów nawiedzać – szczególnie widoczna jest w diecezji legnickiej w Wielki Poniedziałek. Od wielu lat jeden z biskupów odwiedza Zakład Karny w Zarębie. W tym roku, 26 marca, w Dzień Modlitw za Więźniów miejsce to odwiedził biskup pomocniczy Marek Mendyk.

– Zawsze, kiedy przybywam do takich miejsc, zwłaszcza kiedy jest to Zakład Karny, czy Areszt Śledczy, zawsze przypominają mi się słowa Jezusa z Ewangelii: “byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie” – mówił o tej wizycie ksiądz Biskup – Kiedy przychodzimy do tego miejsca, to tak jak byśmy przychodzili do Jezusa i doświadczali Jego obecności. Toteż często powtarzamy skazanym, że z chwilą zamknięcia drzwi celi, niech nam towarzyszy świadomość, że jest z nami Jezus, mimo naszej niewierności, mimo naszej grzeszności, mimo różnych słabości, które towarzyszą nam każdego dnia. On zawsze pozostaje wierny i nigdy nas nie opuszcza. Ale też z miłością, troską, czeka powrotu, nawrócenia. Każdy czas jest dobry, aby takiej łaski nawrócenia doświadczyć, żeby przeżyć radość, wolność – radość, która pozwoli doświadczyć tego, że jestem wolny, ale wolny od grzechu. To jest najpiękniejsza radość, której im z całego serca życzę.

Tegoroczna wizyta w tym jedynym na terenie diecezji legnickiej Zakładzie Karnym obejmowała z spotkanie z dyrekcją i pracownikami placówki, nawiedziny osadzonych przebywających na oddziale szpitalnym, program muzyczny w wykonaniu więziennego zespołu muzycznego oraz Mszę św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania trzem osadzonym.

Tegoroczna modlitwa odbywała się w odnowionej kaplicy mszalnej, która otrzymała wezwanie św. Józefa. Dekret biskupa legnickiego o nadaniu tego patrona odczytał na początku Eucharystii ks. Bogusław Wolański, dziekan dekanatu Lubań.

Więźniowie podarowali biskupowi obraz przedstawiający nauczającego Jezusa w świątyni, autorstwa byłego osadzonego, który niedawno opuścił Zakład Karny.

Obecnie w Zakładzie tym przebywa 350 osadzonych, przy ok. 150 z nich podejmuje na co dzień pracę w różnych miejscach, tym samym zdobywając środki pieniężne na spłatę m.in. swoich zobowiązań finansowych. Część z nich, uczestniczy też w specjalnych kursach i terapiach, które mają na celu ich resocjalizację i powrót do społeczeństwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.