Bp Markowski poprowadzi Drogę Krzyżową w intencji ofiar wykorzystania seksualnego
22 lutego 2023 | 17:01 | kh/archwwa | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Już po raz siódmy w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, w polskim Kościele będzie obchodzony dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. O godz. 18.00 w archikatedrze warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu w parafiach i wspólnotach kościelnych będą sprawowane nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Msze święte w intencji osób skrzywdzonych. O godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.
– Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania – podkreślił abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi! – zachęcił.
Na ten dzień przygotowano materiały duszpasterskie, opracowane m.in. przez osoby skrzywdzone. W tym roku rozważania Drogi Krzyżowej przygotował skrzywdzony w młodości przez duchownego o. Tarsycjusz Krasucki OFM.
Świadectwa pokrzywdzonych
Osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, podkreślają, że wsparcie, które otrzymują od wspólnoty Kościoła, która modli się za nie w dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, jest im potrzebne.
„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo… Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, że są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem. Trudne i piękne – tak bym nazwała to nasze poszukiwanie siebie na tej drodze. To wzajemne poszukiwanie chroni nas przed zamykaniem się w sobie samych, a przeżywany wspólnie dzień staje się czasem komunikowania się” – czytamy w świadectwie zamieszczonym na stronie wspolnotazezranionymi.pl.
„Dla mnie, osoby skrzywdzonej wykorzystaniem seksualnym przez księdza, ten dzień jest bardzo ważny. Jednoczy wspólnotę Kościoła przy nas, aby nas wysłuchać, otoczyć modlitwą i miłością. Dlatego proszę Was, biskupi, księża, siostry zakonne oraz moi świeccy bracia i siostry – bądźcie przy nas! Nie zostawiajcie nas! (…) Ten dzień jest nie tylko wypełniony modlitwą do Boga, ale jest także głośnym krzykiem do sumień, aby te tragiczne wydarzenia, które zniszczyły życie tak wielu z nas, już nigdy się nie powtórzyły” – czytamy w innym świadectwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.