Bp Materski: czy umiemy być wolni?
11 listopada 2010 | 13:50 | rm Ⓒ Ⓟ
– Modlimy się za wszystkich naszych rodaków, którzy o wolność Polski błagali Boga, walczyli o jej niepodległość. Pamiętamy szczególnie o tych, którzy w imię miłości ojczyzny oddali swoje życie – zapewniał biskup-senior Edward Materski, który w Święto Niepodległości przewodniczył Mszy świętej w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
W homilii bp Materski mówił o duchowej łączności z wszystkimi pokoleniami, „które w historii ojczyzny poprzedziły nas, zostawiając nam wszystko, co Polskę stanowi: osiągnięcia we wszystkich dziedzinach narodowej kultury, język, chrześcijańskie zwyczaje, szczególny kult maryjny oraz wielkie zrozumienie i umiłowanie zawołania: „Bóg, honor, Ojczyzna”.
Biskup mówił też, że „mamy wolność i własną Konstytucję, własny parlament, mamy własny rząd, mamy prawo powiedzieć: jesteśmy narodem niepodległym”. – Jestem przekonany, że słuchając tych słów każdy pomyśli: tak, jesteśmy krajem wolnym, ale u niejednego wypowiedziane „mam prawo” – czasem drugiego niszczy, krzywdzi, rodzi wewnętrzne walki. Nasuwa się więc pytanie: czy umiemy być wolni? – pytał biskup.
Podkreślał, że „wolność zeszpecona egoizmem kojarzy się z cotygodniowymi informacjami o kilkudziesięciu zabitych i kilkuset rannych z powodu wypadków samochodowych, spowodowanych egoizmem, nadużyciem alkoholu”. – Nasze rozważania na temat związku „mam prawo” i „mam obowiązek” przyjmujemy jako zadanie zgodne z wezwaniem Jana Pawła II, że Polska potrzebuje ludzi sumienia. Prośmy Maryję, Królową Polski, byśmy zawsze łącząc „mam prawo” z „mam obowiązek” wzrastali we wrażliwości naszego sumienia i uczyli się prawdziwej wolności – mówił bp Edward Materski.
Eucharystia była transmitowana przez Radio Plus Radom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.