Bp Mazur do Wojowników Maryi: walec dechrystianizacji uderza w nas wszystkich
17 stycznia 2024 | 14:19 | ks. kz | Ełk Ⓒ Ⓟ
Około 4 tys. osób wzięło udział w ogólnopolskim, otwartym spotkaniu formacyjnym wspólnoty Wojowników Maryi. „Załóż pełną zbroję Bożą” – to hasło spotkania, które rozpoczęło się na Pl. Jana Pawła II w Ełku, gdzie 8 czerwca 1999 r . Mszę św. sprawował Papież Jan Paweł II. Stamtąd wyruszyli w Procesji Różańcowej ulicami Kilińskiego, Grajewską – do salezjańskiej parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego. Nieśli krzyż, różne wizerunki i flagi Maryjne, a przede wszystkim różańce, na których modlili się za Ełk, diecezję ełcką i za Ojczyznę.
Po wygłoszonej przez założyciela wspólnoty ks. Dominika Chmielewskiego SDB konferencji, uczestnicy spotkania wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. W homilii, opierając się na Ewangelii z dnia, gdzie Jezus powołuje celnika i zasiada do stołu z celnikami i grzesznikami, ukazał sens dążenia do świętości w każdym czasie, w realizacji życiowych postaw i pasji. „Wszyscy realizujemy powołanie do świętości. Jedni z nas idą za Jezusem drogą kapłańską. Inni jako osoby konsekrowane. Większość realizuje powołanie do świętości na drodze małżeńskiej, w rodzinie. Jezus usiadł razem z nami do stołu jako grzesznikami. Jezus obdarzył was powołaniem to pójścia za Nim z różańcem w ręku” – mówił kaznodzieja. „Chrystus pragnie nas dotknąć swoją miłością i miłosierdziem. Pomóżcie innym spotkać się z Chrystusem. Ale żeby do tego doszło, to trzeba omodlić na różańcu” – dodał.
„Walec dechrystianizacji toczy się i uderza w nas wszystkich, uderza w Kościół, w wartości chrześcijańskie. Ośmieszana jest wiara ludzi wierzących” – mówił ordynariusz. Przypomniał zebranym, że bronią żołnierza Chrystusowego, wojownika Maryi w walce z tym wszystkim jest krzyż, różaniec, Słowo Boże, wiara, prawda, miłość, Eucharystia. „Walczcie w mocy Ducha Świętego, z twórczą odwagą św. Józefa pokonując zło i wszelkie zakusy Szatana” – zachęcał. „Chrystus dzisiaj potrzebuje naszych rąk, naszych nóg, naszych ust, naszego serca, by ukazywać Jego miłość do człowieka” – powiedział.
Biskup ełcki czerpiąc z postawy Pauliny Jaricot, założycielki Róż Różańcowych, zachęcał Wojowników Maryi, „by byli zapałką, która wznieca ogień prawdy, miłości, miłosierdzia. Aby byli węgielkiem, który płonie, który jest mocno rozżarzony, a wtedy pozostali w twoim środowisku od twojego słowa, twojej modlitwy, świadectwa wiary rozżarzą się i powstanie ogromny ogień waszej modlitwy i waszej wiary, waszej miłości, nadziei i odwagi”.
Po Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu.
„Nasza formacja odbywa się głównie przez modlitwę, post, pracę nad swoimi słabościami – aby poprzez Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu stawać się lepszymi chrześcijanami, lepszymi mężami i ojcami” – mówi Marcin z Augustowa. „Maryja jest najkrótszą, najpewniejszą drogą do Ojca” – dodaje.
Ważna w życiu Wojownika jest relacja z Maryją, którą budują przez nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, codzienny różaniec, czy zawierzenie Jezusowi przez Jego Matkę. Wojownicy Maryi czynni angażują się w życie Kościoła, przez modlitwę, osobiste świadectwo pokazują wartość wiary. Twierdzą, że miecz jest symbolem walki z grzechem i złem w sobie.
„Jestem tu z moimi synami. Miałem wewnętrzną potrzebę bycia dziś tu, w tym miejscu. Może za trzydzieści lat powiedzą z dumą, że byli tu z tatą, że modlili się trzymając w ręku różaniec. To napawa mnie ogromną nadzieją, że wiara jest siłą, że zawierzenie Ojcu przez serce Matki rodzi pokój i miłość w naszych rodzinach, w mojej rodzinie” – wyraził nadzieję jeden z ojców, Waldemar z Kalinowa.
Wojownicy Maryi, to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn w Lądzie nad Wartą. By zostać Wojownikiem Maryi, niezbędne jest regularne uczestnictwo w spotkaniach ogólnopolskich oraz regionalnych. Po dwuletniej formacji i rekolekcjach opartych na „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort mężczyźni przystępują do Pasowania Mieczy, co nazywane jest aktem zawierzenia Maryi. Jest ono organizowane raz w roku.
W diecezji ełckiej obecnie jest 23 członków wspólnoty Wojownicy Maryi, kolejnych 17 przechodzi formację. Działają i posługują w dwóch wspólnotach: w Augustowie, gdzie opiekunem jest ks. Radosław Orchowski i w Ełku, pod opieką ks. Jerzego Walo SDB. W Polsce jest około 4 tys. mężczyzn między 18. a 50. rokiem życia, należących do tej wspólnoty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.