Drukuj Powrót do artykułu

Bp Mazur: dzisiejszy świat potrzebuje świętych kapłanów

21 maja 2018 | 15:12 | rr, lk | Ełk Ⓒ Ⓟ

Dzisiejszy świat potrzebuje świętych kapłanów, potrzebuje świętych osób życia konsekrowanego, bo potrzebuje Chrystusa – powiedział bp Jerzy Mazur w katedrze ełckiej podczas dorocznego diecezjalnego święta jubileuszu kapłańskich i profesji zakonnych.

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, która jest też główną patronką diecezji ełckiej, odbyło się święto jubileuszy święceń kapłańskich i profesji zakonnych. W trakcie uroczystej Mszy św. odpustowej w katedrze ełckiej swoje jubileusze obchodziło 60 księży, zakonników i sióstr zakonnych.

Bp Mazur w homilii wskazał na Maryję jako Matkę Chrystusa i naszą Matkę. Mówił: „Zaprośmy Maryję w nasze życie zakonne i kapłańskie. Ona dostrzega wszystkie nasze potrzeby. Maryja zawsze staje pomiędzy swym Synem a ludźmi w sytuacji braków, niedostatków i cierpień”.

Biskup zachęcał, aby jubilaci kroczyli drogą świętości. „Dzisiejszy świat potrzebuje świętych kapłanów, potrzebuje świętych osób życia konsekrowanego, bo potrzebuje Chrystusa. Bądźmy świętymi i nie zasłaniajmy sobą Boga innym. Na tej drodze do świętości, jak uczy papież Franciszek, winniśmy być wytrwali, pełni entuzjazmu. Świętość jest spotkaniem twojej słabości z siłą łaski. Nie bójcie się świętości. Nie odbierze wam ona sił, życia ani radości” – wyjaśnił hierarcha.

Nawiązując do słów papieża Franciszka, przekonywał, że „święty nie marnuje swoich sił, by narzekać na błędy innych, potrafi zachować milczenie w obliczu rad braci i unikać przemocy słownej, która niszczy i poniewiera”.

Biskup życzył jubilatom, aby stojąc przed Panem patrzyli także z nadzieją w przyszłość, ufali i zawierzali siebie całkowicie Bogu. „Prosimy Ducha Świętego, by was na tej drodze powołania umacniał i przychodził z pomocą waszym słabościom. W Duchu Świętym trzymajcie się Chrystusa, który jest zawsze z wami i oddawajcie wszystkie wasze charyzmaty na służbę innym” – dodał biskup.

Najstarszym kapłanem w diecezji ełckiej jest ks. Józef Kącki CRL, który w tym roku świętuje 73. rocznicę święceń. Od 1947 r. jest związany z duszpasterstwem na terenie diecezji ełckiej. Z kolei posługująca w Suwałkach s. Dorota Chrostowska CST świętuje 65 lat profesji zakonnej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.