Bp Mazur: módlmy się i czyńmy miłosierdzie
08 stycznia 2016 | 17:35 | mr Ⓒ Ⓟ
W tych dniach w diecezji ełckiej odbywają się spotkania opłatkowe dla kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz katechetów. Bp Mazur dziękował uczestnikom spotkań w rejonach za zaangażowanie w misję Kościoła, którym jest przepowiadanie, za dzieła duszpasterskie i ewangelizacyjne realizowane w minionym roku. Zachęcał do refleksji, w jaki sposób jeszcze można wspierać i umacniać rodziny.
„Rodzina jest największym wyzwaniem, które stoi przed Kościołem i przed naszą diecezją. Tak jak podkreślał synod, jeśli rodzina stanie się podmiotem, a nie przedmiotem duszpasterstwa, stanie się odpowiedzialna za ewangelizację. Pomóżmy rodzinie umacniać się w wierze poprzez dzieci, poprzez młodzież, poprzez wspólnoty i grupy parafialne” – wyjaśniał biskup.
Podkreślał, że priorytetem działań na rozpoczynający się rok są trzy obszary duszpasterskiego i katechetycznego zaangażowania: rodzina, młodzież, miłosierdzie. Biskup zachęcał do realizacji spotkań ewangelizacyjno-modlitewnych w programie miesięcznych spotkań w oparciu o książeczkę „Rodzina zjednoczona na modlitwie – 2016”. Na ten rok został przygotowany cykl spotkań w oparciu o Dekalog.
Podczas spotkania z katechetami biskup zachęcał, aby stawali się bardziej świadkami niż teoretykami. „W Roku Miłosierdzia wszyscy jesteśmy zachęcani do głoszenia orędzia miłosierdzia. Módlmy się i czyńmy miłosierdzie” – podkreślił bp Mazur. Zwracał również uwagę, że program na ten rok można opisać trzema słowami: pamięć, wierność i modlitwa.
„Pamiętajmy o tym, co Bóg uczynił dla nas. Pamiętać, to stawać się świadkiem. Aby być świadkiem trzeba być wiernym – wiernym pamięci, swemu powołaniu. A wierność jest możliwa, kiedy przepełniona jest modlitwą – wyjaśniał zgromadzonym biskup.
Prelekcje podczas spotkań poprowadził ks. dr Marek Bednarski. Przybliżył biblijne znaczenie symboliki związanej z Rokiem Miłosierdzia. Kapłan wyjaśniał, jak Boże miłosierdzie było rozumiane w Starym Testamencie. Zwrócił uwagę, że chociaż znajdujemy tam wiele tekstów o Bogu, który jest surowy, to jednak na pierwszym planie zawsze jest ukazana logika przebaczenia. Ks. Bednarski wyjaśniał teologię wpisaną w logo Roku Miłosierdzia. Najbardziej intrygującym w nim jest wspólne oko dla Chrystusa i Adama. Jak mówił ks. Bednarski „znaczenie tego jest takie, że to co widzi Adam, widzi także Chrystus. A to co widzi Chrystus, zaczyna widzieć także i Adam. Człowiek zaczyna widzieć jak Chrystus – to jest miłosierdzie.”
Na zakończenie bp Mazur jako najważniejsze wydarzenia, które będą wymagały zaangażowania parafii, wspólnot, środowisk szkolnych wymienił m.in. przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, przyjęcie pielgrzymów na Tydzień Misyjny w diecezji, zaangażowanie się w inicjatywy związane z 1050. rocznicą chrztu Polski oraz Rokiem Miłosierdzia.
Bp Mazur zapraszał, aby pielgrzymować do Bram Miłosierdzia, które w diecezji zostały otwarte w: Katedrze Ełckiej, pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku; Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku tj. kościół pw. Chrystusa Sługi; Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach tj. kościół pw. NSPJ. Oprócz tych kościołów Biskup Ełcki ustanowił 19 kościołów jubileuszowych w poszczególnych dekanatach.
W kościołach jubileuszowych, w diecezji ełckiej zostało wprowadzone codzienne nabożeństwo Koronki do Miłosierdzia Bożego, a po modlitwie także odprawiana jest Msza św. Jako najważniejsze intencje biskup powierzył Kościołowi ełckiemu modlitwę za rodziny, za młodzież oraz w intencji ludzi zagubionych duchowo, uwikłanych w nałogi, żyjących w związkach niesakramentalnych.
Kapłanom, osobom życia konsekrowanego oraz katechetom, bp Jerzy Mazur życzył, aby stawali się orędownikami miłosierdzia, by przypominali innym, że Bóg bogaty jest w miłosierdzie i byli świadkami radosnego spotkania z Jezusem miłosiernym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.