Bp Mazur: rodzina Bogiem silna staje się Kościołem domowym
16 października 2021 | 16:37 | drr | Ełk Ⓒ Ⓟ
„Przywracajcie poprzez waszą służbę rodzinom nadzieje. Odnowa idzie przez rodzinę. Rodzina Bogiem silna staje się Kościołem domowym” – wskazał bp Jerzy Mazur. Hierarcha przewodniczył Mszy św. inaugurującej Jesienna Sesję Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej.
W liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej i 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, dekanalni duszpasterze rodzin, doradcy życia rodzinnego, uczestnicy Studium Małżeństwa i Rodziny oraz wszystkie osoby związane na przestrzeni lat i różnych płaszczyzn z Duszpasterstwem Rodzin spotkali się na Jesiennej Sesji Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej. Spotkanie było poprzedzone Mszą św. w intencji narzeczonych przygotowujących się do małżeństw, osób przeżywających kryzysy w małżeństwach a także wszystkich rodzin w diecezji ełckiej. Eucharystii w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.
W homilii bp Mazur uwrażliwiał zgromadzonych na potrzebę pojednania, pokoju i miłości w rodzinach oraz podkreślił odpowiedzialność i znaczenie towarzyszenia małżonkom w ich życiu małżeńskim, by nie czuli się osamotnieni: „Przywracajcie poprzez waszą służbę rodzinom nadzieje. Odnowa idzie przez rodzinę. Rodzina Bogiem silna staje się Kościołem domowym. W mocy Ducha Świętego pomagajcie ludziom zagubionym, skrzywdzonym, poranionym ukazując im ich godność i pomagajcie im odbudowywać poczucie własnej wartości. W tej mocy podnoście człowieka i wskazujcie im Boga. A Dobry Bóg niech was umacnia w tych wszystkich zadaniach i życiu rodzinnym” – wskazywał.
„Módlmy się za małżeństwa i rodziny naszej diecezji by realizowały swoje powołanie do świętości na drodze małżeńskiej, rodzinnej by przekazywały wiarę swoim dzieciom i wnukom by były świadkami dobra, prawdy i piękna, świadkami Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego” – zachęcał hierarcha i wskazując na patronkę dnia św. Jadwigę prosił, aby za jej wstawiennictwem modlić się o zgodę, pojednanie i pokój w rodzinach i wśród narodów, szczególnie na granicy wschodniej naszej Ojczyzny.
Zwracając się do Doradców Życia Rodzinnego i Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin, ordynariusz diecezji ełckiej zaakcentował, że „nie dając Boga drugiemu człowiekowi zawsze dajesz mało, a dając Boga drugiemu człowiekowi dajesz zawsze dużo. Niech wasze zaangażowanie w bezpośrednie przygotowanie narzeczonych do małżeństwa, w nauki przedślubne z zakresu etyki małżeńskiej i odpowiedzialnego rodzicielstwa, uczenie młodych ludzi dialogu, udzielanie wsparcia moralnego czy psychologicznego pomaga im w dobrym przygotowaniu się do małżeństwa”.
Po Mszy świętej w sali w Centrum Administracyjno Pastoralnym Ełckiej Kurii Diecezjalnej odbyła się sesja, którą poprowadził nowy dyrektor Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej, ks. Michał Puczyłowski. Nowy duszpasterz Rodzin studiował Nauki o Rodzinie na Wydziale Studiów nad Rodziną oraz Teologię Pastoralną na Wydziale Teologicznym UKSW. Oprócz tego skończył Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień w Instytucie Psychologii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW oraz Szkołę dla Spowiedników.
W swoim wystąpieniu ks. Michał Puczyłowski zaprezentował nową koncepcję katechumenatu małżeńskiego. Koncepcja ta została stworzona przez papieża Franciszka i jest nazywana koniecznością duszpasterską.
„Małżeństwo i rodzina znajdują się w centrum troski Kościoła katolickiego. Z coraz większą częstotliwością i niepokojem duszpasterskim powraca istotne dla Kościoła i społeczeństwa pytanie: Czy rzeczywiście jest przygotowany do małżeństwa ten, kto je zawiera?” – mówił ks. Puczyłowski.
Diecezjalny Duszpasterz Rodzin stwierdził, że „wszyscy potrzebujemy zmierzyć się z naszą wiarą i niewiarą w sakrament małżeństwa”.
„Bardzo ważne dla dobra Kościoła jest przygotowanie do małżeństwa i do życia rodzinnego. Nie ma to być tylko jakąś formalnością prawną, lecz autentyczną służbą duszom. Kościół ze swoją działalnością duszpasterską ma iść za rodziną i towarzyszyć jej krok w krok na różnych etapach jej formacji i rozwoju (FC 65). Oczekiwania nupturientów, a potem małżonków wyrażają się nie w tym, żeby szczególnie kapłani organizowali im czas, ale w tym, żeby im towarzyszyli” – tłumaczył duchowny i wskazywał, że „Katechumenat małżeński ma być stałą troską o małżeństwo i rodzinę oraz zapobiegać nieważności małżeństw poprzez odpowiednie przygotowanie, odkrywając na nowo małżeństwo i rodzinę według zamysłu Bożego oraz podkreślające piękno miłości małżeńskiej i dopuszczenie do ślubu”.
W trakcie spotkania pożegnano ks. Pawła Tobera, który wiele lat pełnił posługę diecezjalnego duszpasterza rodzin diecezji ełckiej i dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Ponadto spotkanie było spojrzeniem wstecz na stan poradnictwa parafialnego podczas pandemii koronawirusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.