Bp Mazur: rozpowszechniona jest dziś postawa niewdzięczności wobec Boga
11 listopada 2013 | 22:07 | mr Ⓒ Ⓟ
Rozpowszechniona jest dziś postawa niewdzięczności wobec Boga. Jest On spychany na margines życia społecznego i politycznego, a w miejsce chrześcijańskiej moralności wstawia się etykę przesiąkniętą duchem relatywizmu – mówił bp Jerzy Mazur 11 listopada w Ełku, podczas uroczystości z okazji 95. rocznicy odzyskania Niepodległości.
W homilii podczas Mszy św. w katedrze ełckiej bp Mazur zwrócił uwagę na potrzebę wyrażania wdzięczności. "Wdzięczność otwiera na dar i dawcę. W Święto Niepodległości wyrażamy naszą wdzięczność bohaterom narodowym, tym imiennym i bezimiennym, którzy poświęcali się, abyśmy mogli objąć to całe dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość" – mówił biskup.
Hierarcha wspomniał wielu narodowych bohaterów. Przypomniał też słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: "Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości".
Bp Mazur wyjaśniał, jak ważną lekcję pozostawił Polakom Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. – Przypominał i nauczał nas, że po Bogu największa miłość to Polska, musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie, kulturze narodowej – mówił biskup.
"Postawa niewdzięczności wobec Boga jest dzisiaj tak rozpowszechniona, szczególnie na Zachodzie Europy, ale i do nas to przychodzi. Pan Bóg spychany jest na margines życia społecznego i politycznego. Eliminuje się Boga ze świata nauki i kultury, odrzuca się chrześcijańską moralność, a na jej miejsce wstawia się etykę przesiąkniętą duchem relatywizmu. Zauważa się istnienie wielu frontów, na których trzeba bronić godności i wolności człowieka. W imię wolności zabiera się wolność człowiekowi, lansując ideologię gender" – mówił ordynariusz ełcki.
"Trzeba bronić takiego modelu rodziny jaki zamierzył Stwórca. Ci, którzy od niego odeszli często nie szanują nawet prawa naturalnego, sprzeniewierzają się samemu rozumowi, kierując się interesem wąskiej grupy społecznej" – podkreślał bp Mazur i apelował: "Bądźmy czujni i zdecydowani w obronie życia w naszej ojczyźnie. Pokładając nadzieję w Bogu samym nie dajmy się zwieść fałszywym prorokom cywilizacji śmierci, bo ona nie ma przyszłości. Nie zapominajmy, że to Bóg dawca życia jest Panem historii".
Zauważył także, że obecnie w procesie sekularyzacji nie neguje się Boga, ale jest On całkowicie ignorowany. Ta obojętność stępia wszystko, odbarwia i w końcu uniemożliwia człowiekowi stawianie sobie pytań o sprawy podstawowe, fundamentalne.
W Mszy św. licznie uczestniczyły poczty sztandarowe, kombatanci, delegacje władz, przedstawiciele Wojska Polskiego z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. Liturgię uświetnił chór "Kontrapunkt".
Po uroczystej Eucharystii uczestnicy przeszli pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie oddano salwę honorową poległym bohaterom oraz delegacje złożyły kwiaty.
Na zakończenie uroczystości młodzież z I LO w Ełku przygotowała koncert "Muzyczna podróż przez najważniejsze wydarzenia historyczne Polski". Udział w obchodach Dnia Odzyskania Niepodległości jest wyrazem patriotyzmu oraz oddaniem hołdu wszystkim, którym zawdzięczamy wolność i suwerenność.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.