Bp Mazur: sztuka inspiruje do modlitwy
16 września 2017 | 21:32 | mr | Ełk Ⓒ Ⓟ
W sobotę 16 września do Wigier przybyły środowiska twórcze, dziennikarze i osoby związane z kulturą i sztuką na XVIII Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych. W tym dniu miało miejsce również zakończenie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego pt. „Erem”. O tym, że sztuka inspiruje do modlitwy i zbliża do Boga, mówił do zebranych biskup ełcki Jerzy Mazur.
Pod okiem prof. Andrzeja Strumiłły przez dziesięć dni tworzyli artyści z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Poplenerowa wystawa była cichym dopowiedzeniem atrakcji przygotowanych na spotkanie z różnorodną twórczością. Ks. dr hab. Jerzy Sikora, diecezjalny Duszpasterz Środowisk Twórczych inaugurując Spotkanie Środowisk Twórczych zauważył, że świat bez artystów byłby nudny, płaski, bez wyrazu.
Ludzie sztuki i kultury rozpoczęli spotkanie Mszą św. w pokamedulskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Przybyłych gości powitał ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii. „Jak niegdyś, przed 350 laty Król Jan Kazimierz zaprosił ojców Kamedułów na Wigry, tak samo i my dzisiaj zostaliśmy zaproszeni, aby spotkać się z kulturą, sztuką, którą zapoczątkowali i pozostawili nam o. Kameduli. Pragniemy to dzieło kontynuować, dlatego jesteśmy świadkami różnych wydarzeń, do których możemy zaliczyć m.in. Międzynarodowy Plener Malarski oraz Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych” – wyjaśnił kapłan.
Bp Jerzy Mazur, zwracając się do uczestników spotkania mówił: „To miejsce wybrali Kameduli na miejsce modlitwy oraz pracy. Tutaj od 1667 r. wiedli życie zgodnie z „Małą Regułą” św. Romualda, która mówi: „siądź w celi jak w niebie, rzuć za siebie cały świat, zapomnij o nim, uważaj na twoje myśli jak rybak na ryby, żebyś umiał rozróżnić te myśli. Żyj w ciszy, spokoju”.
Biskup przypomniał, że w 1999 r., to miejsce omodlone przez mnichów kamedulskich, na swój wypoczynek wybrał św. Jan Paweł II. „Jesteśmy w tym wyjątkowym miejscu i na wyjątkowym spotkaniu artystów, twórców, w roku twórczości prof. Andrzeja Strumiłły. Artystyczne credo profesora brzmi: „w sztuce najwyżej cenię prawdę”. Warto w tym miejscu podkreślić, że św. Jan Paweł II w swoim Liście do artystów podkreślał, że sztuka ma tylko wtedy sens, gdy jest drogą do prawdy, drogą do Boga” – zauważył bp Mazur.
Hierarcha podkreślił ważną rolę sztuki. „Prawdziwa sztuka wzywa nas do otwarcia się na Tajemnicę. Sztuka jest jednym z ważniejszych obszarów odrodzenia człowieka, zwłaszcza ta sztuka, która powstaje w przymierzu z Ewangelią, ta sztuka inspiruje nas do modlitwy, kieruje ku Bogu. Sama twórczość jest swego rodzaju modlitwą” – mówił.
Bp Jerzy Mazur życzył Jubilatowi, aby jego twórczość wszystkich zachwycała, aby Bóg darzył swoim błogosławieństwem i miłosierdziem, by w sercu zawsze była radość, nadzieja, pokój w tym poszukiwaniu prawdy, którą jest sam Bóg.
Po Eucharystii, w świątyni uczestnicy wysłuchali pięknego występu suwalskiego Chóru PRIMO. Natomiast w plenerze można było wysłuchać koncertów zespołów Trioa’Tre, Pogranicze, Onegdaj, Wigranie oraz Augustowskiej Fabryki Dźwięków.
Niezwykłych wrażeń dostarczyło spotkanie z jubilatem prof. Andrzejem Strumiłło, który zaprezentował, licznej publiczności swoje wiersze oraz opowiedział o swojej twórczości plastycznej. „Poezję powinno czytać się przy księżycu, mówił jubilat”. Zapewniał, że jak każdy poeta, jest szczególnie przywiązany do własnej twórczości. „Wydaje się poecie, że mówi o rzeczach ważnych i potrzebnych. Wydałem kilka tomów notatek poetyckich, robionych na marginesie mojego życia, które jest dość czynne i różnorodne. Dlatego też zawsze moje notatki poetyckie zderzam z ilustracją, jakąś formą graficzną, która jest innym rodzajem informacji, innym rodzajem emocji, przeżycia. Mam nadzieję, że pomiędzy słowem a obrazem tworzy się coś, co nie jest nazwane jako język specyficzny, a jednak przez nas odbierane jako pewien klimat, jako słowne dopowiedzenie do obrazu” – mówił o swojej twórczości prof. Strumiłło.
Na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał zdjęcie pracy plastycznej Jubilata o tematyce Wigierskiej. Była także możliwość zakupienia albumów z dorobku artystycznego prof. Andrzeja Strumiłły.
Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Jest malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem i scenografem. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i nagrodami za osiągnięcia artystyczne, propagowanie kultury polskiej za granicą oraz działalność społeczną. W regionie otrzymał m.in. tytuły Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, Zasłużony dla Miasta Suwałk i Honorowego Obywatela Suwałk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.