Drukuj Powrót do artykułu

Bp Mazur: Wszystkim, którzy odpowiedzą na apel Ojca Świętego z serca błogosławię

22.02.2018 , Ełk / rr / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. Piotr WYGODA / East News

Niech nasza modlitwa i post staną się jałmużną wielkopostną dla tych, którzy potrzebują pomocy – napisał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur w komunikacie wydanym w związku z Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka.

Ojciec Święty Franciszek ogłosił piątek 23 lutego br. Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. Zwrócił się o modlitwę szczególnie za Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan.

W komunikacie bp Jerzy Mazur podkreśla, że w Demokratycznej Republice Konga „Misjonarze z Polski wspierają duchowo i materialnie ofiary walk, przynależące do najsłabszych i najuboższych grup społecznych”. W tym rejonie posługuje 41 misjonarzy z Polski. W Sudanie jest ich ośmiu.

Przewodniczący KEP ds. Misji zachęca, by w najbliższy piątek modlić się o pokój dla całego świata, a także zastanowić się nad tym, co możemy zrobić dla utwierdzenia pokoju w naszych rodzinach, społeczeństwie i Kościele, oraz co możemy uczynić dla zakorzenienia się pokoju w naszych sercach i wokół nas.

Treść komunikatu:

Siostry i Bracia,
Umiłowani w Chrystusie Panu,

Ojciec Święty Franciszek ogłosił piątek 23 lutego br. Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. Papież zwrócił się o modlitwę szczególnie za Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan; kraje od lat nękane konfliktami zbrojnymi i wojną. Trwa w nich bratobójcza walka o wpływy polityczne, społeczne i gospodarcze. Są to kraje dotknięte korupcją, wyzyskiem najsłabszych grup społecznych oraz przestępczością. Trwa w nich walka między grupami wpływów o podział zysków z eksploatacji bogactw naturalnych. Miejscowa ludność żyje w poczuciu zagrożenia, niestabilności społecznej oraz niesprawiedliwości.

Czytaj także: Dziś dzień modlitwy i postu w intencji pokoju

W Demokratycznej Republice Konga posługuje 41 misjonarzy z Polski. W Sudanie, w którym od czasu do czasu wybuchają również prześladowania chrześcijan, pracuje 8 misjonarzy. Większość z nich posługuje na terytoriach objętych konfliktami zbrojnymi. Misjonarze z Polski wspierają duchowo i materialnie ofiary walk, przynależące do najsłabszych i najuboższych grup społecznych.

Odpowiedzmy szczodrze na apel Ojca Świętego naszą modlitwą i postem. Upraszajmy w ten sposób pokój dla całego świata, a zwłaszcza dla ludzi udręczonych niepewnością losu, wyzutych z nadziei na poprawę losu i pokój. Okażmy się solidarni z tymi, którzy cierpią uwikłani w działania wojenne. Niech nasza modlitwa i post staną się jałmużną wielkopostną dla tych, którzy potrzebują pomocy. Zachęcam również do tego, by – jak prosi papież – zastanowić się nad tym, co możemy zrobić dla utwierdzenia pokoju w naszych rodzinach, społeczeństwie i Kościele? Co możemy uczynić dla zakorzenienia się pokoju w naszych sercach i wokół nas?

Wszystkim, którzy odpowiedzą na apel Ojca Świętego Franciszka z serca błogosławię

+ W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Bp Jerzy Mazur SVD,
przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 lutego 2018 07:30

14 Katedr - artystyczne rekolekcje

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.