Bp. Mendyk: czas odnowy wiary, nadziei i miłości
03 marca 2022 | 01:16 | śkb | Świdnica Ⓒ Ⓟ
Mszy św. rozpoczynającej Wielki Post przewodniczył w świdnickiej katedrze bp Marek Mendyk. Zachęcał w jej trakcie do odnowienia cnót kardynalnych.
W homilii podkreślał, że liturgia i obrzęd posypania głów popiołem w Środę Popielcową wymownie świadczą o pokutnym wymiarze tego dnia i o tym, że wchodzimy w taki właśnie czas życia Kościoła.
– Wielki Post wzywa nas do wejścia w logikę chrzcielną. Wyraża to motyw dziękczynienia, zawarty w pierwszej prefacji wielkopostnej: „Wszechmogący Boże, Pozwalasz Twoim wiernym co roku z oczyszczoną duszą radośnie oczekiwać świąt wielkanocnych, aby gorliwie oddając się modlitwie i dziełom miłosierdzia, przez uczestnictwo w sakramentach odrodzenia osiągnęli pełnię dziecięctwa Bożego” – cytował dodając, że wielkopostne praktyki: post, jałmużna i modlitwa mają doprowadzić do tego, „by gorliwiej słuchając słowa Bożego i trwając na modlitwie, przez pokutę przygotować się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych”.
Zauważył, że kluczowym określeniem powtarzającym się tego dnia w liturgii jest słowo «powrócić», «nawrócić» (hebrajskie shûb).
– Wyraża on wezwanie skierowane do ludu, wskazując jednocześnie na istotę takiego nawrócenia, to znaczy na jego związek z sercem człowieka, także z liturgicznymi obrzędami, które są autentyczne tylko wówczas, gdy odzwierciedlają obraz wewnętrznej odnowy człowieka, jego stałej przemiany. Szczera miłość do Boga, mocna wiara, a także nadzieja przybierająca postać chóralnej i skruszonej modlitwy, winny towarzyszyć wszystkim ludziom. Jedynie po spełnieniu tych warunków zarówno prorok jak i kapłani a także my wszyscy, będziemy mogli prosić Boga, aby okazał się Bogiem „zazdrosnym” o swoją ziemię i zlitował się nad nami – wyjaśniał bp Marek.
Po homilii wraz z obecnymi na Mszy św. kapłanami posypał zgromadzonym głowy popiołem na znak podjęcia drogi nawrócenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.