Bp Mendyk: kard. Grocholewski „kibicował” nam w czasie powrotu religii do szkół
17 lipca 2020 | 13:40 | tk, kg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Patrzymy z szacunkiem na jego wielkie zaangażowanie na rzecz wychowania katolickiego w szkołach – powiedział KAI bp Marek Mendyk o zmarłym dziś w Rzymie kardynale Zenonie Grocholewskim. Szczerze nam „kibicował”, gdy religia wracała do polskich szkół – dodał biskup. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego miał 81 lat.
Bp Mendyk zaznaczył, że w czasach, gdy po dziesięcioleciach nieobecności nauczanie religii powracało do polskich szkół, polski episkopat od samego początku często konsultował się z kardynałem Grocholewskim.
„Trzeba pamiętać, że nauczanie religii w szkołach przez pewien czas podlegało Kongregacji ds. Nauczania Katolickiego” – zaznaczył przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP dodając, że pamięta niejedną rozmowę jaką odbył z polskim purpuratem.
Bp Mendyk zwraca uwagę, że kard. Grocholewski często przypominał, jak wielką rolę i znaczenie ma obecność religii w szkole, wychowanie katolickie i budowanie na wartościach. „Był bardzo zainteresowany powrotem religii do szkół i szczerze nam kibicował, kiedy próbowano marginalizować nauczanie religii i wychowanie katolickie, oparte na mocnym fundamencie ewangelii” – dodał biskup świdnicki.
Jak wspomina, prefekt watykańskiej Kongregacji martwił się, że ciągle niedoceniana była rola rodziców w szkołach, zwłaszcza, w latach 90. i pierwszych latach naszego wieku.
„Kibicował nam w staraniach, żeby wychowanie katolickie i nauczanie religii w polskiej szkole miało swoje właściwe miejsce” – podkreślił bp Marek Mendyk.
Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach, w woj. poznańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1963 w Poznaniu.
W 1966 jako młody kapłan wyjechał do Rzymu na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od października 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej.
21 grudnia 1982 Jan Paweł II mianował go biskupem tytularny a 16 grudnia 1991 wyniósł go do godności arcybiskupa. Na konsystorzu 21 lutego 2001 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego a 15 listopada tego samego roku, powołał go na prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.
31 marca 2015 kard. Grocholewski ustąpił ze stanowiska prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Kard. Zenon Grocholewski zmarł dziś w Rzymie w wieku 79 lat.
Po śmierci kard. Zenona Grocholewskiego w Kolegium Kardynalskim zasiada obecnie sześciu Polaków, z których trzej mają prawo udziału w konklawe i wyboru papieża. Są to: Konrad Krajewski – jałmużnik papieski i Stanisław Ryłko – archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej, obaj mieszkają i urzędują w Rzymie oraz Kazimierz Nycz – metropolita warszawski. Pozostali polscy kardynałowie to emerytowani arcybiskupi: wrocławski Henryk R. Gulbinowicz i krakowski Stanisław Dziwisz, a także Marian Jaworski – arcybiskup senior lwowski, a więc formalnie należący do Kościoła katolickiego na Ukrainie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.