Bp Mendyk: współcześni Herodowie są zagrożeniem dla naszych rodzin
30 grudnia 2013 | 10:56 | mł, ks. ww Ⓒ Ⓟ
Współcześni Herodowie są zagrożeniem dla naszych rodzin. O tym trzeba mówić. Rodziny muszą o tym wiedzieć – powiedział bp pomocniczy Marek Mendyk podczas Mszy św. odprawionej w Legnicy w intencji rodzin 29 grudnia. Podczas Eucharystii udzielił także chrztu dwójce dzieci.
W parafii Matki Bożej Królowej Polski na legnickim osiedlu Kopernika zebrały się rodziny należące do parafii, ale również rodziny należące do Kręgu Domowego Kościoła z rejonu legnickiego. Do koncelebry stanęli: ks. Ryszard Wołowski, proboszcz parafii oraz ks. Wiesław Walendzik z parafii św. Jadwigi w Legnicy.
W homilii bp Mendyk, nawiązując do czytanej w tym dniu Ewangelii, mówił m.in. o kryzysie rodziny i zagrożeniach, jakie czyhają na współczesną rodzinę. – „Na Dzieciątko też czyhano. To był zły Herod. Myślę, że dzisiaj, przenosząc ten klimat na współczesność, jesteśmy też trochę narażeni na takich współczesnych Herodów, którzy są dla nas zagrożeniem, a zwłaszcza są zagrożeniem dla rodzin”.
Biskup zwrócił też uwagę na zagrożenia zewnętrzne, które płyną ze współczesnych życiowych sytuacji. – „Myślę tutaj o braku pracy czy braku środków do życia. Myślę o zagrożeniach, które teraz nagminnie się pojawiają w wielu miejscach, jak emigracja młodych małżeństw. Pytam, czy tak rzeczywiście musi być? Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego, w Polsce nie rodzą się dzieci, a rodzą się one na emigracji? Czy tak naprawdę musi być? To są takie zagrożenia, na które my, jako Kościół, zwracamy uwagę i stawiamy je w centrum zatroskania” – mówił bp Mendyk.
Na zakończenie homilii nawiązał do czytanego w tym dniu listu biskupów polskich mówiącego m.in. o wielkim zagrożeniu współczesnej rodziny, jakim jest ideologia gender. – „Niektórzy mówią o filozofii gender, ale tu nie ma mowy o żadnej filozofii. Bo filozofia zakłada przynajmniej jakieś wspólne dążenie do poszukiwania prawdy, dobra, odkrywania tego dobra. A tutaj nie ma nic z tego. To jest jakaś nieliczna grupa ludzi, którzy usiłują większości narzucić pewien styl życia. To jest ideologia, która jest ogromnym zagrożeniem dla polskich rodzin i wszystkich dziedzin funkcjonowania społecznego. O tym trzeba mówić i pokazywać absurdy, które jej towarzyszą. Dlatego rodziny muszą o tym wiedzieć” – podkreślił kaznodzieja.
Podczas Eucharystii miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, którego dokonali zgromadzeni w kościele małżonkowie. Małżonkowie z różnym stażem, w towarzystwie swoich dzieci, przeżywali swoje jubileusze. Biskup pomocniczy udzielił także sakramentu chrztu św. dwójce dzieci.
Po zakończonej Mszy św. biskup poświęcił figurę Świętej Rodziny, która została przywieziona z Fatimy. Figura ta rozpoczęła wędrówkę po rodzinach z parafii Matki Bożej Królowej Polski. – „Nie zamykamy się tylko na naszą parafię. Wszystkie rodziny z terenu naszego miasta, jeżeli wyrażą chęć przyjęcia figury do swoich rodzin i do swoich domów, mogą to uczynić. Prosimy tylko o wcześniejszy kontakt” – powiedział proboszcz ks. Ryszard Wołowski.
– „Rodzina dzisiaj potrzebuje ożywienia duchowego. Gdy rodzina jest silna, to i społeczeństwo jest silne. Gdy w rodzinie jest Pan Bóg, to wtedy następuje nie tylko duchowe, ale i społeczne umocnienie. I dlatego takim lekarstwem dla naszych rodzin jest ta peregrynacja. Figura w rodzinie będzie przybywać trzy dni, tak jakby każdy dzień poświęcony był innej osobie Świętej Rodziny: Marii, Jezusowi i św. Józefowi” – dodał ks. Ryszard.
Pierwszą rodziną, pod której dach trafiła figura Świętej Rodziny są Andrzej i Krystyna Duda, para rejonowa Domowego Kościoła w rejonie legnickim. – „Jest to dla nas szczególne wydarzenie, że my, jako pierwsi będziemy gościć Świętą Rodzinę u siebie w domu. Zaprosimy całą rodzinę i naszych znajomych, aby wspólnie z nami przed obliczem Świętej Rodziny modlić się wspólnie” – powiedziała Krystyna Duda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.