Bp Mendyk: zanieść Chrystusa do podzielonego świata
03 czerwca 2021 | 12:31 | śkb | Świdnica Ⓒ Ⓟ
Cywilizacja zachodnia, ukształtowana przez myśl grecką, prawo rzymskie i etykę chrześcijańską, na początku XXI w. znajduje się w stanie niemal całkowitego rozkładu. Do takiego świata w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Kościół procesyjnie niesie Jezusa Chrystusa – mówił dziś w Świdnicy bp Marek Mendyk.
Rozpoczynając homilię bp Mendyk zauważył, w jakich okolicznościach chrześcijanie przeżywają tegoroczne Boże Ciało. – Jesteśmy świadkami, jak cywilizacja zachodnia, która została ukształtowana przez myśl grecką, prawo rzymskie i etykę chrześcijańską, na początku XXI wieku znajduje się w stanie niemal całkowitego rozkładu. Trawi ją gigantyczna zapaść demograficzna, kryzys wartości, degradacja duchowa. Na naszych oczach wymierają narody Europy Zachodniej. Polityka „multi kulti” rodzi coraz to więcej konfliktów na tle religijnym, rasowym i społecznym. Towarzyszy temu upadek moralny, zupełne odwrócenie pojęć, szerzący się chaos światopoglądowy. Stare zasady, normy, wzorce postępowania nazywane są złem i postrzegane jako fałszywe. W ich miejsce tworzy się nowe, oparte na tym, co dawniej było uważane za grzech, wynaturzenie i zło – wymieniał bp Mendyk.
Podkreślił, że do takiego świata w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa procesyjnie Kościół niesie Jezusa Chrystusa.
– On przychodzi do świata, by nieść wyzwolenie i moc; przychodzi jako Chleb Życia, byśmy nie byli puści. Daje nam słowo, które przychodzi z mocą – Słowo, które zbawia i leczy – mówił dodając: „W uroczystość Bożego Ciała powracamy do owego czwartku, który wszyscy nazywamy Wielkim – do dnia, w którym Odkupiciel po raz ostatni obchodził Paschę z uczniami”. – Była to Ostatnia Wieczerza, dopełnienie żydowskiej wieczerzy paschalnej i początek liturgii eucharystycznej – ustanowienie Nowego Przymierza. Dzisiaj z tą samą Eucharystią idźmy na ulice naszych miast i wsi – powiedział.
Po zakończeniu Mszy św. bp Mendyk poprowadził procesję ulicami Świdnicy do kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP prowadzonego przez ojców paulinów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.