Bp Mering: dziękując za kanonizację Jana Pawła II przyjmijmy Krzyż ŚDM
10 maja 2014 | 11:04 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Do przyjęcia Symboli Światowych Dni Młodzieży: krzyża i ikony Matki Bożej, jako szczególnych „relikwii” św. Jana Pawła II w duchu dziękczynienia za jego kanonizację wezwał diecezjan, zwłaszcza młodzież, biskup włocławski Wiesław Mering w liście pasterskim przed pielgrzymką Krzyża ŚDM po diecezji włocławskiej. Peregrynacja trwać będzie w dniach od 18 do 30 maja br.
W liście, który zostanie odczytany w kościołach diecezji w najbliższą niedzielę hierarcha porusza temat modlitwy o powołania, dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II oraz przyjęcia Symboli ŚDM.
Bp Mering przypomniał, że trwamy w postawie dziękczynienia za to, że Kościół oficjalnie potwierdził świętość dwóch wielkich papieży XX wieku: Jana XXIII i Jana Pawła II, którzy na drodze wiary są niezawodnymi przewodnikami pociągającymi swoim przykładem wzory do naśladowania.
„W Niedzielą Dobrego Pasterza z ufnością i wdzięcznością serca powtarzamy słowa refrenu psalmu: ‘Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego’! Pan jest dobrym pasterzem, bo dał nam dobrych i świętych papieży” – napisał biskup włocławski.
Prosząc o modlitwę w intencji powołań kapłańskich bp Mering przypomniał, że św. Jan Paweł II „utwierdza nas w przekonaniu, że kapłaństwo jest drogą naśladowania Chrystusa w miłości, która obejmuje krzyż. On sam cierpiał, dźwigał krzyż, a przez to coraz bardziej upodabniał się do Jezusa” i jak zaznaczył „Jego podobieństwo do Pana było najbardziej wyraziste, a świadectwo najsilniej do ludzi przemawiające, kiedy po ludzku odarty został ze wszystkiego, nawet z sił fizycznych, a całym sobą przylgnął do krzyża”.
Bp Mering zachęcał młodych, by nie lękali się przeciwności: „św. Jan Paweł II podaje nam rękę i pokazuje, że nie można dać się przytłoczyć mową świata, jego nieprzychylnym odniesieniem do Pana Boga i Kościoła. (…) Módlmy się, aby Pan powołał tych, których nie przestraszą trud i krzyż, ale którzy zechcą Go naśladować dla zbawienia świata, na wzór św. Jana Pawła II”.
Odnosząc się do kanonizacji Jana Pawła II bp Mering stwierdził, że świętość pociąga. Zaznaczył, że z kanonizacji płynie dla nas „lekcja miłości do Kościoła, który jest domem nas wszystkich”, a także, że „Jan Paweł II jest świętym Kościoła ze względu na swoją wiarę, nazwany został papieżem rodziny, był niestrudzonym obrońcą rodzin i orędownikiem pokoju”.
Przypominając wołanie św. Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000: „Trzeba na nowo powrócić do Chrystusa”, hierarcha zaznaczył, że to jest program na obecny czas: „trzeba powrócić do Chrystusa w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, politycznym, trzeba powrócić do Chrystusa w naszej ojczyźnie i w Europie”.
Odnosząc się wreszcie do mającej się rozpocząć za tydzień pielgrzymki Krzyża ŚDM bp Mering podkreślił, że „umiłowanie krzyża, które cechowało pontyfikat św. Jana Pawła II, znalazło swój wyraz w darze, jaki święty Papież przekazał młodzieży świata”, czyli w drewnianym krzyżu, który młodzi mieli ponieść na cały świat. „Tak jest i dzisiaj, Krzyż ŚDM pielgrzymuje po świecie gromadząc wokół siebie młodzież, która chce pójść śladami Jezusa, która chce być wierna wezwaniu św. Jana Pawła II” – napisał w liście pasterskim hierarcha.
Zwracając się bezpośrednio do diecezjan biskup włocławski zaapelował: „przyjmijmy ten krzyż i towarzyszącą mu ikonę Matki Bożej, jako dziedzictwo i zadanie powierzone nam przez św. Jana Pawła II. Przyjmijmy Krzyż ŚDM w duchu wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Weźmy udział w nabożeństwach i modlitwie! (…) Dajmy wielkie świadectwo wiary i przywiązania do krzyża Jezusa Chrystusa oraz miłości do Matki naszego Zbawiciela. Niech to będzie pierwsza odpowiedź naszej diecezji na zobowiązanie płynące z kanonizacji Papieża Polaka”.
Krzyż ŚDM i ikona Salus Populi Romani zaczną pielgrzymkę po diecezji włocławskiej 18 maja w Sieradzu, potem będzie obecny w Zduńskiej Woli, Szadku, Świnicach Warckich, Koninie, Licheniu, Tuliszkowie, Turku, Galewie, Kaczkach Średnich, Kłodawie, Izbicy Kujawskiej, Czernikowie, Lubiczu Górnym, Ciechocinku i Włocławku, gdzie 30 maja zostanie uroczyście pożegnany we włocławskiej Katedrze. Stanie w tak symbolicznych miejscach, jak miejsce urodzin św. Siostry Faustyny i św. Maksymiliana Kolbe, będzie na włocławskiej tamie – miejscu śmierci bł. ks. Popiełuszki, w katedrze, która przed trzema laty świętowała 600-lecie konsekracji, a którą w 1991 roku nawiedził św. Jan Paweł II i Licheniu, który cieszył się obecnością Ojca Świętego w 1999 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.