Bp Mering: dziękuję tym, którzy oddają cześć Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie
18 kwietnia 2014 | 17:08 | ks. an Ⓒ Ⓟ
We włocławskiej Bazylice Katedralnej obchody Świętego Triduum Paschalnego rozpoczęły się Mszą Wieczerzy Pańskiej. 18. Celebracji przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. W homilii dziękował tym, którzy ukochali Eucharystię za miłość i cześć do Najświętszego Sakramentu. Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy Stanisław Gębicki i biskup senior Bronisław Dembowski oraz 20 kapłanów.
W homilii bp Mering wyjaśnił, że w Eucharystii "jak w soczewce skupia się wszystko to, co jest najważniejsze dla chrześcijaństwa – to w niej doświadczamy samego Boga”. Dodał, że „z Eucharystią rozmawiamy, bo wierzymy, że Bóg jest w niej ukryty. Przychodzimy do niej ze swoimi najtrudniejszymi sprawami, z radościami i smutkami. Dzięki Eucharystii pogłębia się i rośnie nasza wiara".
Podkreślił też, że to przed Eucharystią i dzięki niej gromadzi się Kościół. "Bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa. Ona jest prawdziwym źródłem i centrum chrześcijańskiego życia” – dodał. Hierarcha zachęcił też wiernych do zadania sobie pytania o stosunek do Mszy świętej.
Bp Mering zaznaczył, że siłą Eucharystii są ludzie przywiązani do Chrystusa obecnego
w znaku chleba. Dziękował tym, którzy ukochali Eucharystię za miłość i cześć do Najświętszego Sakramentu. „Kościół nie ma innej siły, jak codziennych katolików, ludzi, których serca przywiązane są do Jezusa eucharystycznego” – mówił hierarcha.
W dalszej części Eucharystii kaznodzieja mówił o wielkim orędowniku i czcicielu Eucharystii – Janie Pawle II. Przypomniał także o zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia i będzie powodem jedności i siły Polaków. „Jan Paweł II choćby na kilka dni pozwoli nam zapomnieć o dzielących nas różnicach poglądów. Ten święty pokaże, że tylko Bóg jest źródłem jedności” – podkreślił biskup.
Hierarcha zachęcał, by dziękować za naukę Jana Pawła II oraz za wielkich biskupów i kapłanów włocławskiej diecezji, którzy stali się znakiem szczególnej miłości do Eucharystii: za męczenników Eucharystii z Osięcin, za biskupa Wojciecha Owczarka, za biskupa Michała Kozala, za ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Mówiąc o przejawach kultu eucharystycznego, biskup włocławski zwrócił uwagę na zakony, klasztory kontemplacyjne i świątynie, w których trwa nieustanna adoracja. Wspomniał o siostrach karmelitankach we Włocławku, które modlą się za mieszkańców miasta, o kościele o. Franciszkanów i innych świątyniach, które umożliwiają parafianom spotkanie
z Jezusem przed Najświętszym Sakramentem.
Następnie, wspominając wydarzenia Wieczernika, bp Mering obmył nogi dwunastu alumnom włocławskiego Seminarium. Na zakończenie liturgii przedstawiciele młodzieży parafii katedralnej złożyli życzenia i wręczyli kwiaty księżom biskupom oraz obecnym prezbiterom. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament przeniesiony został do kaplicy adoracji, tzw. „Ciemnicy”, gdzie wierni trwać będą na modlitwie aż do wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.