Drukuj Powrót do artykułu

Bp Mering na Adwent: Panie, obyś rozdarł nasze kamienne serca i zstąpił!

02 grudnia 2017 | 15:32 | ks.an | Włocławek Ⓒ Ⓟ

„Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił – Panie! Obyś rozdarł nasze kamienne serca, obudził sumienia, napełnił nas swoją łaską! Wiemy, że jesteś wierny i wyznajemy, że do współuczestnictwa z Bogiem nas powołałeś! Zatem pomóż nam nie zastępować Twojej Najświętszej Obecności żadnym złudzeniem czy pseudowartością!” – napisał w liście do wiernych biskup włocławski Wiesław Mering. List pasterski na Adwent odczytany zostanie w kościołach diecezji w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia br.

Kierując swoje słowo do wiernych bp Mering zaznacza, że czas Adwentu przypomina, iż przez chrzest święty staliśmy się „domownikami Boga”, Jego „dziećmi”, „wybranymi”, którzy mają w XXI wieku nieść troskę o Bożą sprawę w świecie. „Kiedy rozejrzymy się wokół siebie, bez trudności dostrzeżemy, jak pilne i wymagające jest to zadanie! Wielu bowiem wyrzuciło Boga poza swoje życie, zainteresowania, działania. Pan Jezus jednak liczy na nas, na naszą gotowość, gorliwość i przywiązanie!” – przyznaje hierarcha i podkreśla, że Adwent to okazja do „dawania świadectwa, odnowy wnętrza, obudzenia świadomości więzów łączących nas z Bogiem od momentu chrztu świętego. Wysiłek odnowy, czyli nawrócenia, musi obejmować wszystko: przemianę osobistą, nasze relacje z Bogiem i człowiekiem, udział w życiu społecznym. Adwent bowiem, to nie jest wyłącznie wspomnienie, lecz także – a może przede wszystkim – obudzenie świadomości nadchodzącego spotkania z Bogiem!”

U progu Adwentu bp Mering przypomina także o sile i mocy Ducha Świętego, który wspomaga nas w dążeniu do Boga zaznaczając, że „poczęcie i narodziny Jezusa Chrystusa są największym dziełem, jakiego dokonał Duch Święty w dziejach stworzenia i w dziejach zbawienia” (DV 50). Odwołuje się w ten sposób do hasła rozpoczynającego się roku duszpasterskiego, które brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” zachęcając do ponownego odkrycia obecności Ducha Świętego, który działa w Kościele, zarówno na sposób sakramentalny, zwłaszcza poprzez bierzmowanie, jak i za pośrednictwem licznych charyzmatów, zadań i posług przez Niego wzbudzanych dla dobra Kościoła” (TMA 45). To właśnie sakrament bierzmowania ma zostać poddany szczególnej refleksji w nadchodzącym roku duszpasterskim.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.