Bp Mering: powinniśmy drżeć ze szczęścia, że Bóg przychodzi do nas w Eucharystii
11 czerwca 2020 | 22:27 | ks.an | Włocławek Ⓒ Ⓟ
Z powodu epidemii koronawirusa, w skromniejszym niż zazwyczaj wymiarze, we Włocławku pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa obchodzono uroczystość Bożego Ciała – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Biskup włocławski przewodniczył we włocławskiej katedrze koncelebrowanej Mszy św., wygłosił homilię oraz poprowadził procesję wokół katedry. W tym roku, ze względów sanitarnych, nie odbyła się centralna miejska procesja do czterech ołtarzy.
W Homilii bp Mering podkreślając, że uroczystość Bożego Ciała odsłania jedną z najważniejszych prawd wiary o Bogu-Człowieku, który pozostał z wiernymi w prostych znakach chleba i wina, zauważył, że „dzisiaj naszą procesją, w trudnych warunkach pandemii, w tym zmniejszonym wymiarze możemy dać wyraz najgłębszej wierze w to, że karmimy się Ciałem i Krwią Chrystusa”.
Hierarcha przytoczył diagnozę kard. Roberta Saraha, który mówił, że „cały kryzys Kościoła ma swoje źródło w osłabieniu wiary w obecność Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie”. Bp Mering apelował: „usiłujmy sobie powiedzieć, jaka jest nasza wiara w Jego rzeczywistą obecność? Najważniejsza jest żywa wiara – nie obrzędy, nie tradycje – żywa wiara w Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Dlatego dzisiaj pójdziemy w skróconej, ale jednak procesji, żeby pokazać tym, którzy patrzą na nas z zewnątrz, żeby pokazać naszą wiarę, przywiązanie, jedność z Chrystusem”.
W dalszej części homilii kaznodzieja podjął się teologicznej analizy prawd wyrażanych przy czterech ołtarzach podczas procesji eucharystycznej. „Te cztery stacje, które towarzyszą nam w czasie procesji, najpierw pokazują wiarę w ofiarę Chrystusa. Ofiarą Jezus zgładził mój grzech. Przez Krew Jezusa grzech został wymazany z historii mojego życia. Dlatego Najświętszy Sakrament przypomina ofiarę Jezusa Chrystusa złożoną na Golgocie. Ofiara to cena przymierza, czyli tej przyjaźni między Bogiem a człowiekiem” – podkreślał bp Mering.
Druga stacja przypomina, że Jezus eucharystyczny jest prawdziwym pokarmem duszy. „Bez pokarmu człowiek jest bezradny. Jeżeli coś dobrego jest w nas, to dzięki Niemu. Jakiejż to trzeba wiary w obecność Jezusa, żeby żyć życiem, które On w tym sakramencie daje!” – mówił biskup włocławski zaznaczając, że Eucharystia to pokarm duszy, pokarm tak ważny zwłaszcza w czasie, w którym żyjemy. „Pokarm musi być prawdziwy, rzeczywisty, realny, brany z ołtarza. Ten, który daje Ciało Pana, powinien drżeć z przejęcia, jeżeli uświadamia sobie, Kogo daje człowiekowi. A ten, który przyjmuje, powinien drżeć ze szczęścia, że Bóg do niego przychodzi. Mocno musimy ożywić i oczyścić swoją wiarę w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie” – zauważył hierarcha.
„Trzecia stacja przypomina nam, że Eucharystia jest sakramentem zjednoczenia. Nie wierzę, że ludzie karmiący się Chlebem z nieba, mogli obrzucać się zniewagami czy kierować się nienawiścią. Eucharystia rodzi zjednoczenie” – mówił bp Mering.
Zatrzymując się w rozważaniu nad treścią czwartego ołtarza duchowny podkreślił, że przy nim rozważamy prawdę, że Eucharystia jest zadatkiem nieśmiertelności: „człowiek nie musi się starać o własnych siłach, bo Bóg zostawił mu zadatek nieśmiertelności w sakramencie ołtarza”.
„Ileż daje nam do myślenia procesja i zatrzymanie się przy czterech ołtarzach w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – zauważył bp Mering – Odsyła nas ta uroczystość do tajemnicy Wielkiego Czwartku, uwidacznia więź miedzy Wielkim Czwartkiem a uroczystością Bożego Ciała: tamtego dnia byliśmy pogrążenia w powadze, smutku. Dzisiaj przeżywamy ją z radością i szczęściem, że możemy znowu być razem, że pójdziemy w procesji wokół katedry i powiemy z prostotą i szczerością: Boże wiele razy grzeszyłem wobec Twojej świętości, ale wiem, że jeżeli jest jakaś moc przebaczenia, to tylko Ty sam jesteś tej mocy nieskończonym źródłem” – zakończył homilię.
Zgodnie z zapowiedzią, procesja eucharystyczna odbyła się wokół katedry. Na jej trasie nie było budowanych tradycyjnych ołtarzy. Na zakończenie, przy głównym ołtarzu katedry bp Wiesław Mering udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.