Bp Mering przed pielgrzymką do Dachau apeluje o pamięć o męczennikach
25 kwietnia 2015 | 13:26 | ks.an Ⓒ Ⓟ
Spoczywa na nas, jako diecezji, obowiązek, by pamiętać i szerzyć kult Męczenników – przypomina biskup włocławski Wiesław Mering w odezwie przed pielgrzymką do Dachau z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady. Przesłanie to zostanie odczytane jutro we wszystkich kościołach diecezji.
W pielgrzymce autokarowej z diecezji włocławskiej, oprócz bp Meringa weźmie udział 37 kapłanów. Na uroczystość udaje się także delegacja Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
Bp Mering przypomniał w odezwie do diecezjan, że Dachau stało się miejscem martyrologii duchowieństwa polskiego; przebywało tam 1773 kapłanów z Polski. Wielu z nich zostało zamordowanych, a ci, którzy przeżyli, zostali uwolnieni 29 kwietnia 1945 r. „Więźniowie zostali uratowani cudem – jak mówili ocaleni, stało się to za przemożną przyczyną św. Józefa” – wyjaśnia bp Mering.
Hierarcha przypomina, że dla diecezji włocławskiej obóz w Dachau to szczególne miejsce męczeństwa jej duchowieństwa – na czele z bł. bp. Michałem Kozalem: „Przez obóz w Dachau przeszlo 211 księży włocławskich – zginęło 144, a przeżyło 67, m.in. późniejsi biskupi: Franciszek Korszyński i Kazimierz Majdański”. Jak podkreśla biskup włocławski, „mamy szczególne zobowiązanie wobec pomordowanych kapłanów naszej diecezji i dlatego udajemy się na tę pielgrzymkę. Spoczywa na nas, jako diecezji, obowiązek, by pamiętać i szerzyć kult Męczenników”.
Zwracając się do diecezjan bp Mering prosi „o duchową łączność z pielgrzymami, a zwłaszcza o modlitwę w intencji wszystkich pomordowanych w Dachau, w środę 29 kwietnia w kościołach diecezji”.
Diecezja włocławska straciła podczas II wojny światowej ponad 50 proc. duchowieństwa diecezjalnego, najwięcej ze wszystkich polskich diecezji: w sumie 225 księży oraz 8 kleryków i biskupa pomocniczego Michała Kozala. Spośród nich, św. Jan Paweł II na ołtarze wyniósł „mistrza męczenników” błogosławionego biskupa Michała Kozala, a w gronie 108 męczenników II wojny światowej 7 kapłanów (są to błogosławieni: ks. Wincenty Matuszewski, ks. Józef Kurzawa, ks. Edward Grzymała, ks. Dominik Jędrzejewski, ks. Henryk Kaczorowski, ks. Leon Nowakowski, ks. Józef Straszewski), a także 2 alumnów włocławskiego seminarium (są to błogosławieni: Tadeusz Dulny i Bronisław Kostkowski).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.