Bp Mering wspomina śp. kard. Grocholewskiego
19 lipca 2020 | 13:07 | ks. an, tk / hsz | Włocławek Ⓒ Ⓟ
„Wprawdzie stale mieszkał i pracował w Rzymie, pełniąc różne, bardzo odpowiedzialne i znaczące funkcje w służbie Stolicy Apostolskiej, ale od 2003 roku niewątpliwie był szczególnie związany z Kościołem włocławskim” – wspomina kard. Zenona Grocholewskiego biskup włocławski Wiesław Mering. Były prefekt Kongregacji Wychowania katolickiego zmarł w piątek w Rzymie w wieku 80 lat.
Kard. Zenona Grocholewskiego łączyły szczególne więzy z diecezją włocławską. Przewodniczył on wielu uroczystościom na terenie diecezji. Wspomnieć należy zwłaszcza jubileusz 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej w 2011 roku, podczas którego przewodniczył centralnym uroczystościom jako legat papieski.
„Do diecezji przyjeżdżał co roku w czasie wakacji na dwu, trzytygodniowy pobyt, żeby odzyskać siły i kondycję fizyczną. Zatrzymywał się w Ciechocinku, perle polskich uzdrowisk w centrum Polski. Od 2006 roku był honorowym obywatelem tego miasta” – przypomina bp Mering.
Biskup włocławski zaznacza, że uderzało ciepłe i serdeczne odnoszenie się Kardynała do ludzi. „Nie znaliśmy się wcześniej, a już po pierwszej rozmowie mieliśmy wrażenie, jakby przyjechał ktoś bliski, ktoś bardzo oczekiwany. Późniejsze pobyty tylko utwierdziły w tym przekonaniu, że jest to człowiek ogromnej kultury duchowej. Dał się poznać jako mąż bardzo oddany Kościołowi, lojalny, nieszukający nowinek, tylko wiernie przestrzegający tradycji Kościoła i próbujący ją przełożyć na język współczesny tak, żeby ci, którzy go słuchają, utwierdzali się w tych samych dobrych pragnieniach” – wspomina duchowny.
„Ksiądz Kardynał miał taką pasję bycia w duszpasterstwie – zaznaczył bp Mering. – Być może pełnione funkcje w Stolicy Apostolskiej nie zawsze mu pozwalały na zajęcia stricte duszpasterskie, dlatego tu wykorzystywał chętnie okazje, żeby jeździć po diecezji, gdzie tylko coś ważniejszego się wydarzało” – Zawsze był gotowy spieszyć z posługą jako celebrans i jako kaznodzieja” – powiedział bp Mering.
Zauważył też, że kard. Grocholewski był dumny z chrześcijaństwa i jego roli, jaką odegrało stwarzając naszą ojczyznę, stwarzając Polskę. „Nigdy nie szczędził okazji, żeby do tych patriotycznych motywów wracać” – zaznacza bp Mering. Zwrócił też uwagę, że kard. Grocholewski „nie unikał tematów trudnych, kontrowersyjnych. Zabierał głos ze stanowczością i bardzo jasno. Nikt nie miał wątpliwości, po jakiej stronie Ksiądz Kardynał się opowiada”.
Bp Mering zachęcił diecezjan, duchowieństwo i wiernych świeckich do pamięci w modlitwie o kard. Grocholewskim, którego zapamiętał jako wielkiego męża Kościoła, a równocześnie dobrego, serdecznego człowieka oraz kapłana, który z pokorą i największym przekonaniem wypełniał swoje posługi w Kościele.
Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach, w woj. poznańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1963 w Poznaniu.
W 1966 jako młody kapłan wyjechał do Rzymu na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od października 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej.
21 grudnia 1982 Jan Paweł II mianował go biskupem tytularny a 16 grudnia 1991 wyniósł go do godności arcybiskupa. Na konsystorzu 21 lutego 2001 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego a 15 listopada tego samego roku, powołał go na prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.
31 marca 2015 kard. Grocholewski ustąpił ze stanowiska prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Kard. Zenon Grocholewski zmarł w piątek w Rzymie w wieku 80 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.