Bp Milewski: bądźmy ludźmi dobrej pamięci
15 sierpnia 2016 | 13:04 | eg Ⓒ Ⓟ
Bądźmy ludźmi dobrej pamięci – wzywał bp Mirosław Milewski w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w czasie Eucharystii w bazylice katedralnej w Płocku, noszącej tytuł Wniebowzięcia NMP. Uroczystości religijne zostały połączone z obchodami 96. rocznicy słynnej obrony Płocka przed wojskami bolszewickimi w 1920 roku.
Bp Mirosław Milewski w homilii zauważył, że sierpień, to „polski” miesiąc naznaczony wieloma historycznymi wydarzeniami: to miesiąc najazdu bolszewików w 1920 roku, męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w 1941 roku, Powstania Warszawskiego w 1944 roku czy powstania „Solidarności” w 1980 roku.
„Człowiek wolny to bowiem taki, który pamięta. Pamięć to cecha, która winna cechować każdego wyznawcę Chrystusa. Pamięć to także nasza cecha narodowa. Przypomniał nam o tym przed dwoma tygodniami Papież Franciszek, gdy na Wawelu powiedział, że `cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć`” – przypomniał hierarcha.
Dodał, że „polska pamięć” jest wpisana w egzystencję chrześcijanina, który swoje życie winien opierać na Piśmie świętym i Tradycji Kościoła, dwóch filarach pamięci i tożsamości katolickiej. Zachęcał, aby przypadające na ten dzień Słowo Boże odczytywać w kontekście pamięci narodowej i wspominania sierpniowych wydarzeń wolności.
„Ułudne filozofie, fałszywe prądy religijne, zbrodnicze totalitaryzmy, imperatorzy i dyktatorzy żądni władzy, zwalczający wszelką prawdę i sprawiedliwość, głoszoną przez chrześcijan. Czyż nie takiej bezbożnej Bestii oparli się w 1920 i 1921 roku polscy żołnierze, broniąc nie tylko całości granic odrodzonej II Rzeczypospolitej, ale też tamując falę bezbożnego komunizmu, który chciał zalać całą Europę?” – pytał biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Podkreślił, że właśnie temu „terroryzmowi niewiary” sprzeciwili się waleczni, młodzi polscy gimnazjaliści, walczący z armią Tuchaczewskiego na polach wielu parafii diecezji płockiej. Za tę szlachetną walkę w obronie wiary i państwowości książęce miasto Płock 95 lat temu, w 1921 roku, otrzymało Krzyż Walecznych od Marszałka Piłsudskiego. Docenił on tym aktem wszystkich mieszkańców, na czele z ich wiernym pasterzem bł. abp. Antonim J. Nowowiejskim.
Bp Milewski stwierdził też, że nie można nie zapytać, na czym budowana jest obecnie pamięć narodowa. Wielu bowiem chciało wyciąć z polskiej pamięci najważniejsze wydarzenia: „Czy potrafimy sięgać do wydarzeń, które tworzę tę naszą pozytywną pamięć i odkłamać to, co zostało zafałszowane? Zbyt mało chyba potrafimy chlubić się naszymi zwycięstwami i cieszyć się z tego, co się nam wspólnie udało” – komentował bp Milewski.
Zachęcał również do tego, aby korzystać także ze skarbu pamięci narodu dziadków, spisywać ich wspomnienia, dokumentować chwalebną polską przeszłość, uczyć prawdziwej historii w szkołach i rodzinach oraz by pamiętać o wielkich dziełach Boga, który pozwolił dzięki orędownictwu Maryi „przejść przez Morze Czerwone i odzyskać godność oraz wolność”. Na tym polega budowanie dobrej pamięci narodu i solidarnego społeczeństwa obywatelskiego, dumnego ze swoich chrześcijańskich korzeni: „Bądźmy ludźmi dobrej pamięci” – wzywał bp Milewski.
W uroczystej Eucharystii w katedrze uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze w strojach historycznych, harcerze oraz wierni parafii katedralnej, przeżywający odpust parafialny.
Eucharystię poprzedziło złożenie kwiatów przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i legionisty Władysława Broniewskiego. Natomiast po Eucharystii złożono kwiaty na tzw. Bratniej Ziemi przy katedrze. Odbyły się też okolicznościowe wystąpienia przy Płycie Nieznanego Żołnierza.
Płockie uroczystości związane z 96. rocznicą obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku potrwają do 20 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.