Bp Milewski: Dekalog nie przeszkadza w życiu – on w nim pomaga
07 marca 2021 | 19:02 | eg | Tłuchowo Ⓒ Ⓟ
– Przykazania Boże są jasne i konkretne. Nie można wyrzekać się ich w imię egoistycznych potrzeb. Dekalog nie przeszkadza w życiu – on tylko pomaga – powiedział bp Mirosław Milewski w III Niedzielę Wielkiego Postu w parafii Tłuchowo w diecezji płockiej. W parafii tej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
Bp Milewski odwołał się do opublikowanego wczoraj przez KAI raportu o Kościele w Polsce. Wynika z niego, że polska religijność chłodnie, związki z parafią i Kościołem są coraz luźniejsze. Najgorzej jest z religijnością osób urodzonych po roku 1992. Młodzi ludzie są najbardziej podatni na procesy sekularyzacji, zeświecczenia. Naukowcy komentują, że w najmłodszych pokoleniach ma miejsce już nie tylko „pełzająca sekularyzacja”, ale wręcz „galopująca”.
– W tej parafialnej uroczystości uczestniczą rodzice i dzieci. Pytam was więc: czy naprawdę w naszym kraju już tylko nieliczny odsetek ludzi będzie uczył małe dzieci znaku krzyża i modlitwy „Aniele Boży Stróży mój”? Czy już tylko nieliczni przyklękną w kościele przed Najświętszym Sakramentem, pójdą w niedzielę do kościoła? Czy już tylko nieliczni przekażą swemu potomstwu dziedzictwo wiary chrześcijańskiej, która od 1055 lat, od chrztu Polski, była przekazywana z pokolenia na pokolenie? – zapytał bp Milewski uczestników Mszy św.
Zaznaczył, że mimo to w kraju wciąż nie brakuje osób, które „nie szukając mądrości czy znaków” po prostu wierzą. Tak jest na przykład w przypadku polskich skoczków narciarskich, którzy nie wstydzą się swojej wiary i przed skokiem wykonują znak krzyża.
– Modlę się każdego dnia za was młodych ludzi, abyście nie wstydzili się znaku krzyża, abyście poniesieni przez światowe prądy nie „odpłynęli” z Kościoła zaraz po bierzmowaniu, abyście nie zaprzestali chodzenia na Mszę św. w niedzielę, spowiedzi wielkanocnej, pacierza przed snem. Modlę się, by i młodzi, i ich rodzice nie obawiali się „tracić czasu dla Boga” (św. Jan Paweł II) – zapewnił bp Milewski.
Biskup stwierdził, że młodzi są najbardziej podatni na przekazy w mediach społecznościowych, a one w większości są bardzo krytyczne wobec Kościoła. Krytyka nie bierze się znikąd, ma ona podstawy, gdyż w szeregach księży i biskupów dochodzi do czynów karygodnych. Niektórzy mówią, że „Kościół jest sam sobie winien”.
– To prawda, ale prawdą jest też to, że proces oczyszczania Kościoła z „kąkolu grzechu” trwa – mówił biskup. Przywołując przykład Fundacji św. Józefa, wspierającej ofiary wykorzystywania seksuanego małoletnich, biskup podkreślił, że wielu duchownym i świeckim bardzo zależy na tym, aby ich starania jak najszybciej przyniosły oczekiwane efekty. – Oczyszczenie i porządek w szeregach duchownych, to bezwzględna konieczność. Innej drogi rozwiązania tego problemu w polskim Kościele być nie może – powiedział bp Milewski.
W czasie Mszy św. udzielił także sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie. Za jego udzielenie podziękował ks. kan. Andrzej Zakrzewski, proboszcz parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.