Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski do harcerzy: bądźcie uczciwi w swojej służbie

25 lutego 2018 | 17:50 | Płock / eg Ⓒ Ⓟ

Do tego, aby harcerze byli uczciwi w swojej służbie, sumiennie wypełniali zobowiązania harcerskie i pamiętali, że zostały one zaczerpnięte z Ewangelii zachęcał bp Mirosław Milewski harcerzy z Obwodu Płockiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy obchodzili 25-lecie działalności na Ziemi Płockiej. Jubileusz obchodzono podczas zlotu zwołanego z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 25-lecia działalności Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Płocku w parafii św. Stanisława Kostki w Płocku. W homilii zaakcentował, że fundamentem życia harcerza jest służba Bogu. On nadaje sens wszystkim działaniom. Zobowiązanie do służby Bogu przypomina, że na wszystko trzeba patrzeć z perspektywy wieczności: to, co harcerze robią, kształtuje ich i przygotowuje do życia z Bogiem w niebie.

Kaznodzieja podkreślił, że ważna jest też służba Polsce – to właściwie rozumiany patriotyzm, który uczy szacunku i troski do Ojczyzny, szacunku dla historii i wartości, na których przez wieki ukształtowała się polska tradycja narodowa: „Bądźcie patriotami, kochajcie Polskę. Bądźcie gotowi do stanięcia w jej obronie. A na co dzień, w życiu codziennym, bądźcie po prostu uczciwymi obywatelami, pracujcie dla jej dobra i rozwoju” – apelował.

Bp Milewski dodał, że od patriotyzmu już tylko krok do niesienia pomocy bliźnim. Jest to kolejne harcerskie zobowiązanie, które „odrywa od egoistycznego patrzenia jedynie na siebie, na to, co najwygodniejsze i uczy szerszego spojrzenia na innych”. Życzył, by harcerstwo odzwyczajało od egoizmu, uczyło miłości i szacunku do człowieka.

Były instruktor ZHR prosił też harcerzy, by byli uczciwi w swej służbie harcerskiej, sumiennie wypełniali zobowiązania prawa i pamiętali, że zobowiązania harcerskie są mądre, bo są zaczerpnięte z Ewangelii i oparte na mądrości Bożej. I życzył też, aby harcerstwo było dla młodych ludzi środkiem uświęcenia w Kościele.

Jubileusz 25-lecia Obwodu Płockiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej obchodzono podczas kilkudniowego zlotu, zwołanego z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W programie zlotu był też był harcerski kominek oraz gra terenowa. Kilkudniowy zlot zorganizowano na terenie Zespołu Szkół nr 3 (III LO) w Płocku.

W spotkaniu wzięło udział około 250 harcerzy z 15 drużyn (w tym 5 gromad zuchowych) z Płocka i okolic. Wśród uczestników był m.in. ks. Waldemar Trendziuk, który zakładał ZHR oraz zaprzyjaźnieni harcerze z Ukrainy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.