Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski do kleryków: bądźcie kapłanami ewangelicznymi

04.12.2017 , eg, Płock, 04-12-2017 Ⓒ ℗

Wzbudźcie w sobie pragnienie kapłaństwa prostego, szlachetnego, czyli kapłaństwa ewangelicznego – poprosił bp Mirosław Milewski alumnów płockiego seminarium, którzy w niedzielę 3 grudnia złożyli kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w kaplicy Dobrego Pasterza.

„Czuwajcie – to słowo klucz do zrozumienia Adwentu” – podkreślił w homilii bp Mirosław Milewski. Mówiąc o czuwaniu, odwołał się do postawy kapłanów, którzy mają głębokie pragnienie nawrócenia i bycie wiernymi sługami, a nie „rzemieślnikami Ewangelii”.

Poprosił kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu, aby przez najbliższe miesiące czuwali, a czas przed nimi był „adwentem, czasem oczekiwania na upragnione święcenia”, czasem rozpalania w sobie pragnienie służby w Kościele, w kapłaństwie.

„Czuwając, wpatrując się w tabernakulum, `zaplanujcie` swoje kapłaństwo i to jak ono ma wyglądać, bądźcie świadomi tego, na co się decydujecie. To decyzja na całe życie, nie na próbę, na kilka miesięcy czy lat. Święcenia są na całe życie, a wynikające z nich zobowiązania są w mocy do śmierci” – podkreślił hierarcha.

Zaapelował też do kandydatów oraz do wszystkich alumnów, aby wzbudzili w sobie pragnienie kapłaństwa prostego, szlachetnego, „bez podstępu”, czyli kapłaństwa ewangelicznego: „Bądźcie pewni, że Bóg z ludzi ubogich i słabych, którzy wierzą jednak w Niego, czyni nieustraszonych apostołów i głosicieli zbawienia” – przekonywał kaznodzieja.

Podziękował również wspólnocie seminaryjnej za przygotowanie alumnów do uroczystości: „Wszystkie nasze intencje powierzamy Maryi Wychowawczyni powołań kapłańskich. Niech Jej orędownictwo pomoże nam być ludźmi ewangelicznego czuwania” – życzył zgromadzonym.

W czasie Mszy św. bp Milewski przewodniczył obrzędowi kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu, z udziałem sześciu alumnów kursu piątego. Pochodzą oni z parafii: Okalewo, Obryte, św. Jakuba Apostoła w Płocku, św. Jana Kantego w Mławie i św. Mateusza w Pułtusku.

W uroczystości uczestniczył rektor uczelni ks. prał. dr Marek Jarosz, opiekun kursu ks. kan. Andrzej Leleń, profesorowie i wychowawcy seminaryjni oraz pozostali klerycy.

Obecnie w płockim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się 30 kleryków, w tym 4 na kursie pierwszym.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.