Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski do płockich „wodniaków”: bądźcie wierni przyrzeczeniom danym Bogu

05.12.2018 , eg, Płock Ⓒ ℗

Do wierności przyrzeczeniom danym Bogu i do wierności Maryi, Matce Bożej, na wzór patronki św. Barbary wezwał bp Mirosław Milewski płockich „wodniaków” 4 grudnia podczas wieczornej Mszy św. w katedrze płockiej. Wspólnej modlitwie towarzyszyły relikwie św. Barbary.

Bp Mirosław Milewski podziękował czcicielom św. Barbary, że podtrzymują tradycję Mszy św. w dzień wspomnienia patronki „ludzi wody”, a więc także „ludzi Wisły”, i że jest to święta wyjątkowo im bliskie. Choć św. Barbara żyła w odległym III wieku w Nikomedii w Azji Mniejszej, może być dla współczesnych „wzorem wierności sobie i złożonym przyrzeczeniom”.

Przypomniał, że do bractwa św. Barbary – patronki dobrej śmierci – należał główny patron diecezji św. Stanisława Kostka. Kiedy przebywając w Wiedniu ciężko chorował, a właściciel domu – luteranin – nie chciał wpuścić do niego księdza z Najświętszym Sakramentem, Stanisław ujrzał św. Barbarę przynoszącą mu Komunię świętą i wyzdrowiał.

– Mając tak godną patronkę, pamiętajcie proszę, aby w swym życiu i pracy wzywać jej wstawiennictwa. Niech uczy was „szlachetnego męstwa, pokory i uporu, ale i w modlitwie trwania – abyście zasłużyli sobie na błogosławiony sen wiecznego odpoczywania” – życzył hierarcha.

W stulecie niepodległości odniósł się też do mało znanego wydarzenia z 18 sierpnia 1920 r. na Wiśle koło Winiar, kiedy to uzbrojony statek Stefan Batory dzielnie bronił miasta przed bolszewikami, a gdy z powodu uszkodzeń od strzałów mógł zatonąć, dowódca Stefan Kwiatkowski specjalnie osadził go na mieliźnie. Za bohaterską postawę w obronie miasta i w całej kampanii 1920 r. kilku marynarzy z Batorego oraz ich dowódca zostało odznaczonych Orderem Virtuti Militari.

– Podobnie jak załoga statku Stefan Batory, jesteście stąd, z Płocka, znad Wisły, z którą na wieczność związane są losy tego miasta. Ta rzeka, to całe wasze życie. To symbol, to znak waszej przynależności do tej „małej ojczyzny”, ale i do Boga. Dziękuję wam za to, że jesteście wierni Bogu i wielką czcią otaczacie Matkę Bożą – zwrócił się do płocczan bp Milewski.

Przypomniał, że 1 czerwca 2016 r., gdy w diecezji płockiej trwała peregrynacja Kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry – Maryja przepłynęła rzekę na statku wycieczkowym, w sąsiedztwie dwóch motorówek – „Maryja – Królowa Polski przepłynęła przez Wisłę, nazywaną królową polskich rzek, pobłogosławiła ludziom żyjącym i pracującym nad Wisłą”.

Wspólnej modlitwie towarzyszyły relikwie św. Barbary. Odbył się także koncert chóru kameralnego Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

W Mszy św. w katedrze uczestniczyli członkowie Sekcji Żeglugi na Wiśle Towarzystwa Przyjaciół Płocka i Bractwa św. Barbary Ludzi Działających na Wiśle. Podarowali oni proboszczowi parafii katedralnej ks. kan. Stefanowi Cegłowskiemu stułę z wyhaftowanym wizerunkiem św. Barbary.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.