Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski: jubileusz świadczy o trwałości Kościoła

17.06.2017 , eg, Dzierzgowo, 17-06-2017 Ⓒ ℗

O tym, że jubileusz świadczy o trwałości Kościoła Chrystusowego w danym miejscu, mówił bp Mirosław Milewski 17 czerwca w parafii Dzierzgowo w diecezji płockiej. Uczestniczył tam w uroczystości z okazji 500. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego.

W homilii bp Mirosław Milewski przypomniał słowa z bulli św. Jana Pawła II, ogłaszającej Wielki Jubileusz 2000 roku, mówiące o tym, że „okres jubileuszowy nakłania człowieka do nawrócenia i pokuty, które są początkiem i drogą jego odnowy oraz warunkiem odzyskania przyjaźni Boga, Jego łaski i życia nadprzyrodzonego”.

W Roku św. Brata Alberta przypomniał też, że począwszy od połowy XVII wieku na terenie parafii Dzierzgowo istniały bractwa religijne, które skupiały wiernych różnych stanów: św. Anny, Szkaplerza Świętego i Miłosierdzia. Jego członkowie zajmowali się świadczeniem pomocy osobom chorym, w podeszłym wieku i samotnym. Służył im do tego tzw. szpital, który był domem opieki parafialnej.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zaakcentował też, że bogata historia miejscowości, parafii i kościoła świadczy o trwaniu Kościoła Chrystusowego w Dzierzgowie przez minione wieki: „Trwanie – to słowo klucz waszego jubileuszu. Wiemy dobrze, jak to bywa z trwałością różnych dzieł współcześnie, przecież niemal wszystko uważane jest za zmienne, nietrwałe. Wiele dotychczas trwałych rzeczy podlega zmianie. I w tym szybko zmieniającym się świecie – wasz kościół, niezmiennie, stoi od pięciu wieków w tym samym miejscu” – głosił kaznodzieja.

Dodał też, że to mistyczne, iż licząca 600 lat parafia z kościołem, która ma 500 lat wciąż istnieje i staje się coraz piękniejsza. Skłania to do życzliwej pamięci o wszystkich proboszczach, budowniczych i fundatorach kościoła; wszystkich tych, którzy na przestrzeni minionych lat nie szczędzili sił, aby powodować duchowy i materialny wzrost parafii.

Hierarcha przekonywał także wiernych, że bez względu na to, w jakim momencie historii się znajdują – są otoczeni miłością Boga i troską swoich duszpasterzy, stanowią cząstkę Kościoła powszechnego w konkretnym miejscu i czasie.

Na zakończenie Mszy św. bp Milewski dokonał poświęcenia witraży wykonanych z okazji jubileuszu kościoła. Przedstawiają one: św. Jana Pawła II, św. Faustynę, św. Stanisława Kostkę, kard. Stefana Wyszyńskiego i błogosławionych płockich biskupów męczenników – abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.

Natomiast na cmentarzu parafialnym poświęcił tablicę ku czci księży pracujących przez 500 lat w jubileuszowym kościele. Został na niej upamiętniony między innymi ks. kanonik Andrzej Krysiak, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Działdowie.

Witraże i tablica powstały staraniem proboszcza parafii ks. prał. Piotra Joniaka.

Gród Dzierzgowo – siedziba rodu Boleściów herbu Jastrzębiec (później przemianowanych na Dzierzgowskich) powstał w XIII wieku. Sto lat później, prawdopodobnie w roku 1388, erygowano w nim parafię: wówczas biskup płocki Ścibór z Radzymina zatwierdził uposażenie dla parafii dzierzgowskiej. Obecna świątynia parafialna, wzniesiona po 1516 roku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest drugą z kolei. Ten XVI-wieczny kościół zasadniczo z różnymi zmianami przetrwał do dziś. W jej ołtarzu głównym cały czas znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Dzierzgowie przez kilkaset lat miała dbających o nią patronów, którzy sprawowali nadzór także nad kościołem. Przez kilkaset byli nimi Dzierzgowscy. Z tej rodziny pochodzi między innymi prymas Mikołaj Dzierzgowski (XVI w.) sprawujący urząd zwierzchnika Kościoła w Polsce w trudnych czasach reformacji. Ulica, przy której znajduje się parafia, nazwana została jego nazwiskiem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.