Bp Milewski podczas Mszy trydenckiej: Liturgia nie jest naszą własnością
23 listopada 2019 | 04:00 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Liturgia nie jest naszą własnością, nie my jesteśmy jej kreatorami. Mamy być jej wiernymi uczestnikami – powiedział bp Mirosław Milewski w płockiej katedrze, podczas Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego ku czci św. Cecylii. Liturgię sprawowano na rozpoczęcie 42. Sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku pt. „Światła Pontyfikału – święte płockie średniowiecze”. Pontyfikał Płocki I, to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna w Polsce, zrabowana przez Niemców w 1940 roku i odzyskana w 2015 roku.
Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko, opiekun Koła Naukowego WSD w Płocku. Każdy jej uczestnik otrzymał modlitewnik, który umożliwiał aktywne włączenie się w liturgię. Msza była sprawowana „coram episcopo” – zgodnie z ceremonialnymi zasadami obecności biskupa.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Zaznaczył, że obchodzona w tym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest stosowną okazją do modlitwy za ofiary tamtego okrutnego konfliktu i wdzięczności za złożone przez nich życie. Wydarzenia lat 1939-1945 na ziemiach polskich były okresem ogromnej hekatomby ludzkich istnień, ale także znaczących zniszczeń dzieł kultury i sztuki, rabunku mienia, grabieży tego, co przez wieki było obrazem ducha polskiego.
Przypomniał również, że w czasie II wojny światowej niemieccy naziści podjęli tzw. „porządkowanie bibliotek w Południowych Prusach”, a Płock uznali za „miejsce odkrycia starych dokumentów kultury niemieckiej”. Wielka grabież dotknęła bezcennych zbiorów biblioteki seminaryjnej, kapituły katedralnej i archiwum diecezjalnego. Niemcy palili i kradli to, co przez wieki przechowywano jako dziedzictwo wiary i ducha.
Hierarcha zaznaczył, że Pontyfikał Płocki I, skradziony z biblioteki seminaryjnej w pierwszych miesiącach wojny, wystawiony na licytacji w 1973 r., przechowywany w Bawarskiej Bibliotece Państwowej w Monachium, dzięki staraniom władz polskich i kolejnych biskupów płockich wrócił w 2015 r. do diecezji płockiej.
Podkreślił, że Pontyfikał Płocki prowadzi do początku dziejów chrześcijaństwa na Mazowszu, które stało się faktem między innymi dzięki działalności pobożnych mnichów benedyktyńskich. Liturgia sprawowana w katedrze według księgi Pontyfikału Płockiego, była wyrazem troski, aby wszystko, co ważne dla sprawy Bożej, przebiegało w sposób godziwy, piękny i podniosły.
„Liturgia nie jest naszą własnością, nie my jesteśmy jej kreatorami. Mamy być wiernymi uczestnikami i wykonawcami wielkiego śpiewu nieba, który rozbrzmiewa przed Bogiem Wszechmogącym i Wiecznym. Płocka bazylika katedralna, jak wszystkie katedry świata, jest świadectwem takiej synergii, współdziałania łaski Bożej z aktywnością ludzi, jego wiernych sług” – zaakcentował bp Milewski.
Odwołując się do przypowieści z Ewangelii o pannach mądrych i głupich powiedział, że udział w liturgii ziemskiej jest „czasem napełniania lampy na spotkanie z Panem”. Liturgia będzie piękna, serca wypełnią się olejem Bożym, jeśli „zniknie z nich grzech, zazdrość, niezdrowa rywalizacja a zamieszka wybaczenie, pokój i szacunek dla drugiego, niezależnie od wieku i sprawowanej funkcji”.
Podcazs Mszy św. śpiewy wykonywała Schola Gregoriana Silesiensis, pod dyrekcją Roberta Pożarskiego.
W programie 42. Sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku pt. „Światła Pontyfikału – święte płockie średniowiecze” znajdują się referaty dotyczące m.in. powstania pontyfikałów, okresu średniowiecza w Płocku, zabytkowych ksiąg z tego okresu, śpiewów katedralnych, treści zawartych w Pontyfikale Płockim I oraz jego stanie technicznym. Była też modlitwa południowa tekstami Pontyfikału Płockiego. Chętni mogą również zwiedzić średniowieczne zabytki miasta.
Zwieńczeniem sympozjum będzie bazylice katedralnej w Płocku wieczorne misterium: „Mundi conditor, luminis auctor, sýderum fabricator…Dramat liturgiczny w Pontificale Plocense I”, w wykonaniu artystów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, w reżyserii dyrektora Marka Mokrowieckiego. Śpiewy wykona Schola Gregoriana Silesiensis.
Pontyfikał Płocki I, to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna, jaka zachowała się na terytorium Polski. Zawiera teksty liturgiczne, przeznaczone wyłącznie dla biskupa. Pontyfikał pochodzi z XII wieku, był księgą liturgiczną na potrzeby miejscowej katedry. Cenny średniowieczny manuskrypt został zrabowany przez Niemców w 1940 roku. Strona polska przez wiele lat starała się o odzyskanie dzieła, które znajdowało się w Bawarskiej Bibliotece Publicznej w Monachium. Jej przekazanie Polakom odbyło się to 15 kwietnia 2015 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. Pontyfikał Płocki przekazał bp. Piotrowi Liberze minister edukacji i wyznań, kultury i sztuki Bawarii Ludwig Spaenle. Jego powrót do Płocka uzupełnia lukę w najstarszych diecezjalnych księgach rękopiśmiennych z XII w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.