Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski na Orszaku Trzech Króli: całe życie szukajmy Boga

06.01.2018 , eg, Ciechanów, 06-01-2018 Ⓒ ℗

Ponad dwa tysiące wiernych wzięło udział w drugim Orszaku Trzech Króli w uroczystość Objawienia Pańskiego w Ciechanowie w diecezji płockiej, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”: „Poszukiwanie Boga trwa całe życie” – mówił bp Mirosław Milewski do uczestników spotkania.

Ciechanowski Orszak Trzech Króli zorganizował Urząd Miasta, wspólnie z ciechanowskimi parafiami. Uczestnicy zebrali się o godzinie 15.00 na placu Jana Pawła II. W role mędrców wcielili się jadący na koniach: Wiesław Burba – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie, Waldemar Szymczak i Mirosław Miączyński.

Uczestnicy barwnego korowodu wędrowali w koronach królewskich, kolędując ze śpiewnikami. Pod pomnikiem św. Piotra – patrona Ciechanowa, zaprezentowana została scenka biblijna. Orszak dotarł do kościoła farnego, gdzie złożono pokłon Świętej Rodzinie: byli nią Marta i Cezary Olszewscy z synem Julianem, z parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie.

Mszy św. w parafii farnej przewodniczył bp Mirosław Milewski. W homilii zwrócił uwagę, że Trzech Mędrców przybyło do Jezusa, aby upaść i oddać Mu pokłon: „Dzisiejsze wędrowanie i poszukiwanie Boga przez człowieka nie kończy się, ale trwa całe życie: od młodości, przez wiek dojrzały, aż po starość. Jeśli chcemy naprawdę poznawać Boga, to odkrywanie Go nigdy się nie skończy. Żeby jednak ta wędrówka była uczciwa, trzeba Bogu oddać pokłon” – zaakcentował Ciechanowianin.

Biskup zaznaczył, że jeśli człowiekowi „nie spadnie korona z głowy”, jeśli nie zacznie w rodzinie, wśród znajomych, w pracy myśleć według logiki ofiary, służby, oddania i miłości – nie będzie on w stanie odnaleźć Boga.

Kaznodzieja stwierdził też, że w uroczystość Objawienia Pańskiego należy zmienić myślenie i patrzenie na świat – przyznać się, że ludzie nie są Panami swojego życia, ale jest nim Ten, przed którym klękają: „Bóg stał się Dzieckiem, przed którym dziś powinny spaść nasze korony. Nie wielkim mocarzem, nie aniołem, ale dzieckiem, które porusza serce” – głosił biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Powiedział też, że o takiej prostocie i zaufaniu Bogu przypomina św. Stanisław Kostka, patron obecnego roku. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości jest nim młodzieniec z pobliskiego Rostkowa. Jego postawa skłania do tego, aby zmienić także sposób patrzenia na innych, bo „korony powinny spaść z głowy także przed drugim człowiekiem”.

Podczas Mszy św. uroczyście rozpoczęto Rok Świętego Stanisława Kostki w diecezji płockiej. Modlono się w obecności jego relikwii i przy jego figurze, podczas specjalnie przygotowanego na tę okoliczność nabożeństwa.

W drugim Orszaku Trzech Króli w Ciechanowie wzięło udział ponad dwa tysiące wiernych, w tym Krzysztof Kosiński, prezydent miasta Ciechanowa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.