Bp Milewski: parafia powinna być pełna miłosierdzia
24 kwietnia 2022 | 16:02 | eg | Ciechanów Ⓒ Ⓟ
W parafii wzrasta nasze chrześcijaństwo. Parafia powinna być pełna miłosierdzia – powiedział bp Mirosław Milewski w Święto Bożego Miłosierdzia w parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie w diecezji płockiej. Parafia ta obchodziła swoje 40-lecie oraz 25. rocznicę konsekracji kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego. Duchowym owocem jubileuszu jest koło różańcowe osób niepełnosprawnych.
– Parafia to coś znacznie więcej niż terytorium objęte granicami. Tę szczególną wspólnotę tworzą ludzie, którzy w niej mieszkają, ale także ci, którzy stąd pochodzą. To w parafii uczymy się, czym naprawdę jest chrześcijaństwo. W jakimś sensie parafia, to miejsce naszego początku i naszego końca – głosił hierarcha.
Zaznaczył, że wiara potrzebuje wspólnoty, nikt nie wierzy sam. Przez chrzest zostaje włączony w sieć relacji, które łączą wierzących, a ta sieć relacji tworzy Kościół. W dziedzinie wiary ludzie wzajemnie od siebie zależą, pomagają sobie, troszczą się, są za siebie współodpowiedzialni, darzą bezinteresowną życzliwością, a w chwilach słabości stanowią dla siebie oparcie: – Nasze chrześcijaństwo wzrasta w parafii – podkreślił bp Milewski.
W Święto Bożego Miłosierdzia odwołał się do Ewangelii (J 20,19-31). Powiedział, że to rany miłosierdzia były dowodem autentyczności ukazującego się Chrystusa. Pełni ogromnego lęku apostołowie stali się odważni dopiero po tym, jak zobaczyli Chrystusa i jak dotknęli Jego ran.
Ten sam Chrystus przychodzi także z darem swojego miłosierdzia. Rany są przypieczętowaniem wyznania miłości Boga do człowieka. Święty Tomasz to zrozumiał i dlatego potwierdził: „Pan mój i Bóg mój!”.
Bp Milewski życzył wiernym w tej wspólnocie parafialnej, aby jak św. Faustyna zaufali Bogu, budowali swoje życie na Chrystusowym fundamencie, byli “była na wzór Jezusa wielkiego miłosierdzia”.
Podczas Mszy św. odczytano też błogosławieństwo z Watykanu na jubileusz parafii. – W parafii działa wiele grup m.in. stowarzyszenie Cudownego Medalika, koło różańcowe kobiet i mężczyzn, Franciszkański Zakon Świeckich, Akcja Katolicka, Diakonia Miłosierdzia. Jej członkowie na przykład rozważają “Dzienniczek” św. Faustyny, a także głoszą i czynią dzieła miłosierdzia. Na jubileusz powstało koło różańcowe osób niepełnosprawnych – powiedział ks. kan. Sławomir Filipski, proboszcz parafii.
***
Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie została erygowana 23 kwietnia 1982 roku przez bp. Bogdana Sikorskiego. Pierwszym duszpasterzem pracującym w parafii był ks. Czesław Głowicki. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Lucjan Rawa, budowniczy tymczasowej kaplicy. Kolejny proboszcz ks. Jan Włoczewski dokończył budowę plebanii i budynków gospodarczych oraz rozpoczął budowę kościoła. Przez ponad 30 lat proboszczem był ks. prał. Eugeniusz Graczyk, który w 1997 roku dokończył budowę świątyni parafialnej pod wezwaniem Chrystusa Miłosiernego. Kościół został konsekrowany 20 kwietnia 1997 roku przez bp. Zygmunta Kamińskiego. Kamień węgielny pod kościół w 1991 roku w Płocku poświęcił św. Jan Paweł II. Od 2019 roku proboszczem jest ks. kan. Sławomir Filipski, który zaplanował i zorganizował jubileusz 40-lecia parafii. Z jego inicjatywy parafia ufundowała studnię w Zambii, a obecnie zbiera środki na drugą studnię.
W kościele, którego 25. rocznicę konsekracji obchodzono 24 kwietnia, znajduje się tabernakulum i figura Jezusa Miłosiernego autorstwa wybitnego rzeźbiarza Gustawa Zemły. W prezbiterium umieszczono rzeźby Dwunastu Apostołów, dzieło ciechanowianina Marka Zalewskiego. Wiernych do modlitwy wzywają trzy dzwony ze słynnej ludwisarni Felczyńskich: Piotr Apostoł, Jan Paweł II oraz trzeci, poświęcony Marii Królowej Polski. Piękno liturgii podkreśla dźwięk 23-głosowych organów. W świątyni znajdują się relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i bł. Marii Angeli Truszkowskiej. W czasie pandemii przy parafii postawiono krzyż morowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.