Bp Milewski: razem z Niepokalaną Maryją módlmy się o pokój
08 grudnia 2024 | 19:53 | eg | Przasnysz Ⓒ Ⓟ
– Trwajmy nadal w wierze i w Kościele Chrystusowym. Razem z Niepokalaną Maryją, Patronką Adwentu, módlmy się o pokój – powiedział bp Mirosław Milewski w Przasnyszu (diecezja płocka), w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki, w oktawie ku Jej czci.
– Nasze zbawienie rozpoczęło się od zgody Maryi. Pan Bóg Ją przygotował, uczynił Niepokalaną, obdarzył pełnią swojej łaski. Jej tak – jej „fiat” wypowiedziane w Nazarecie było zgodą na nieznane. Jednak służebnica Pańska całkowicie zaufała Bogu. Zgodziła się na wszystkie konsekwencje swojej decyzji – podkreślił bp Mirosław Milewski w Przasnyszu.
Podkreślił, że wybór Boga nigdy nie jest jednorazowy. Musi być nieustannie odnawiany. „Tak” wypowiadane Bogu lub innym ludziom, musi być potwierdzane każdego dnia, przez całe życie.
– W Adwencie 2024 roku, u progu nowego roku w Kościele, w roku jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej i jubileuszu całego Kościoła powszechnego, musimy za wstawiennictwem Maryi modlić się przede wszystkim o pokój: w rodzinach, w pracy, w środowisku życia, w Polsce i na świecie, zwłaszcza w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie, pamiętając, że to oczekiwany Jezus jest „naszym pokojem” (por. Ef 2,14) – głosił bp Milewski.
Przywołał dane z dorocznego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, dotyczącego religijności w Polsce w roku 2023. Część mediów, omawiając je, akcentowała postępujący schyłek wiary i Kościoła. Na szczęście rozsądni socjologowie, którzy trafnie potrafią analizować wyniki prowadzonych badań, zwrócili uwagę na istotne kwestie, związane z przeżywaniem przez Polaków wiary i religijności, i poczuciem ich przynależności do Kościoła katolickiego.
Z danych wynika, że na Mszę św. w niedzielę do kościoła chodzi 29,2 procenta Polaków. 14,2 procent osób na Mszy przyjmuje Komunię św. To niewielki spadek w porównaniu z rokiem 2022. Obserwuje się także spadek powołań do kapłaństwa, do życia konsekrowanego czy to, że jest mniej zawieranych małżeństw.
– Jednak badacze uważają, że dane przedstawione w raporcie są związane ze zmianami zachodzącymi w całym polskim społeczeństwie, w tym z pogłębiającym się kryzysem demograficznym: Polskie społeczeństwo się „zwija”. Jesteśmy w czasie wielkiej zmiany społecznej – kaznodzieja powtórzył opinie socjologów.
Wbrew tym, którzy głoszą schyłek chrześcijaństwa w Ojczyźnie katolicy w Polsce coraz poważniej traktują swoją wiarę. W kościołach prawdopodobnie nie ma już ludzi, którzy chodzili do nich z przyzwyczajenia. Wiara staje się bardziej świadoma. Nie ma istotnego kryzysu Kościoła – z raportu wyłania się z niego obraz Kościoła, który trwa w społeczeństwie mimo istniejących problemów.
Zaapelował, aby wierni miasta Przasnysza trwali nadal w wierze, w Kościele Chrystusowym i tak jak Niepokalana Maryja, Patronka Adwentu, przychodzili wciąż ze swoimi sprawami do Jej Syna – Zbawiciela świata.
***
W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, którym opiekują się ojcowie pasjoniści, od ponad 400 lat czci się Matkę Bożą. Są tam uroczyście odprawiane nieszpory w oktawie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Słynący łaskami obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w 1605 r. ufundował Paweł Kostka, rodzony brat św. Stanisława Kostki. Jest on kopią obrazu Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) – obrazu z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej.
W 1977 roku przasnyski wizerunek Maryi koronował biskup płocki Bogdan Sikorski. W nowym roku liturgicznym w sanktuarium w Przasnyszu można uzyskać odpust zupełny z okazji jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.