Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski: troska o człowieka jest zawsze najważniejsza

19.11.2017 , eg, Płock, 19-11-2017 Ⓒ ℗

Troska o zysk nigdy nie może przeważyć troski o człowieka – głosił bp Mirosław Milewski 19 listopada w parafii św. Piotra i Pawła w Radzyminie w diecezji płockiej. Dokonał także poświęcenia odnowionego kościoła parafialnego.

Na wstępie homilii bp Mirosław Milewski zaznaczył, że z wielką radością podczas Mszy św. dokona poświęcenia odnowionego kościoła. To zasługa proboszcza, ponieważ „żaden remont nie byłby możliwy bez trudu gospodarza miejsca”, ale też bez wrażliwości i szczodrobliwości parafian. Wierni udowodnili w ten sposób, że chcą, aby Msze św. i wszystkie spotkania modlitewne miały „odpowiednią, godną czci Boga oprawę”.

Zapytał też obecnych, czy zastanawiali się, dlaczego takie uroczystości najczęściej odbywają się w niedzielę: to właśnie niedziela, czyli Dzień Pański, jest najlepszym dniem do tego, aby „podziękować dobremu Bogu za wszelkie dobro, jakie się od Niego otrzymuje”.

Hierarcha przypomniał trwającą dyskusję o wolnej od handlu niedzieli. Stwierdził, że większości osób walczących o to, aby otwarte były wtedy sklepy, chodzi o własne korzyści, o „bogacenie się tych, którzy i tak się dobrze mają, o uzyskanie maksymalnych zysków dla prywatnych celów”.

„Nie mamy oczywiście żadnej gwarancji, czy ludzie, którzy nie pójdą w niedzielę do sklepu, wezmą udział w Mszy św. Ale Kościół zawsze będzie ujmował się za tymi, którzy chcieliby dzień święty spędzić na modlitwie i z rodziną, ale z powodów ekonomicznych nie mogą tego spełnić. Pamiętajmy tę prostą katechizmową prawdę, że świętowanie niedzieli to nałożony przykazaniem Bożym obowiązek religijny chrześcijan! I powinien być on w porządku demokratycznym szanowany, a troska o zysk nigdy nie może przeważyć troski o człowieka” – zaakcentował kaznodzieja.

Zaapelował też do wiernych, aby troszczyli się o niedzielę – Dzień Pański w swoich rodzinach i domach, uczyli dzieci i młodzież drogi do kościoła parafialnego, a nie do centrów handlowych, by uczyli młodych „jaki zapach ma kadzidło, a nie towary na sklepowych półkach”.

Natomiast młodych poprosił, aby nie płynęli z prądem nowoczesności, nie ulegali modom i trendom, które mogą być dla nich niebezpieczne, ale „odkrywali piękno Kościoła i nie odchodzili od niego”.

W czasie Mszy św. bp Milewski dokonał także aktu poświęcenia odnowionego kościoła.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił parafialny zespół muzyczny.

W czasie trwającego rok remontu w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Radzyminie dokonano konserwacji i restauracji trzech ołtarzy: głównego, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej z 1719 r., dwóch ołtarzy bocznych: z Najświętszym Sercem Jezusa i Pokłonem Trzech Króli, chrzcielnicy, ambony, stacji Drogi Krzyżowej. Poza tym pomalowane zostało całe wnętrze świątyni parafialnej i wymienione pokrycie dachu na parafialnym gospodarczym. Ks. proboszcz Zdzisław Kupiszewski dokonał także zakupu dwóch nowych żyrandoli i kinkietów.

Wymienione remonty i zakupy przeprowadzono dzięki dofinansowaniu unijnemu (z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestującą w obszary wiejskie) oraz za środki parafialne.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.