Drukuj Powrót do artykułu

Bp Milewski: w każdym kościele dzieje się historia zbawienia

27 czerwca 2018 | 08:11 | eg | Sochocin Ⓒ Ⓟ

O tym, że w każdej świątyni dzieje się historia zbawienia i że częsta obecność w niej ma doprowadzić do życia w pełni miłości Bożej, powiedział bp Mirosław Milewski w Sochocinie w diecezji płockiej, z okazji 100. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego.

Bp Mirosław Milewski podczas Mszy św. jubileuszowej zaznaczył, że kościół jako budowla, nawet w zlaicyzowanym świecie, stanowi ważny punkt odniesienia. Zazwyczaj góruje nad otoczeniem, jest jak drogowskaz dla podróżujących. Zwraca uwagę swą architekturą, przykuwa wzrok pięknem i okazałością. „Ale kościół nie jest po to, aby go zwiedzać, ale aby go nawiedzać, i to jak najczęściej. Ta okazała budowla, która siłą rzeczy budzi zainteresowanie, powstała, by gromadzić na modlitwie ludzi zjednoczonych w imię Chrystusa. To podstawowe miejsce sprawowania Najświętszej Ofiary” – zaznaczył hierarcha.

Dodał też, że kościół jest parafialnym Wieczernikiem, w którym zasiada się do wspólnego stołu, aby uczestniczyć w najważniejszej Uczcie – Uczcie zbawienia, jaką pozostawił Chrystus, ofiarując pokarm wieczny pod postacią chleba i wina.

Zdaniem bp Milewskiego dobrze jest, jeśli jakaś świątynia przyciąga turystów, ale ona ma przede wszystkim przyciągać wierzących, spragnionych „boskiego Pokarmu, wody żywej i Słowa Bożego”. Kościół parafialny ma być „miejscem tętniącym życiem duchowym”. Wtedy widać, że w danej wspólnocie żyją autentyczni świadkowie Zmartwychwstałego Pana.

„W przemodlonych murach stuletniej świątyni dzieje się historia – historia zbawienia. Nie na łonie natury, nie w sklepie czy w dyskotece, ale w kościele, powstałym na chwałę Bożą, dzieje się to, co ostatecznie ma Wam przynieść życie w pełni miłości Boga. Kościół parafialny jest niczym latarnia morska: czyni Was ludźmi światła, a nie ciemności, wskazuje drogę do Boga i do człowieka, daje nadzieję na dotarcie do Tego, Który jest źródłem wszelkiego szczęścia” – podkreślił bp Milewski.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej życzył też wiernym, aby mieli w duszy poczucie misji do spełnienia oraz świadomość, że każdy ochrzczony jest wezwany do tego, aby nieść światu Jezusa słowem i czynem. W programie rocznicowych obchodów świątyni sochocińskiej znalazła się też wspólna agapa, koncert Tomka Kamińskiego, koncert miejscowej orkiestry dętej oraz przedstawienie teatralne o roli kościoła w życiu człowieka, przygotowane pod kierunkiem polonistki Anny Sobótki.

W uroczystości uczestniczyli m.in. księża, który pochodzą z parafii. Jej gospodarzem był proboszcz parafii ks. kan. Czesław Stolarczyk.

Wspólnota parafii w Sochocinie przygotowała się do jubileuszowej uroczystości m.in. podczas kilkudniowych rekolekcji kerygmatycznych. Wysłuchała też referatu historyka ks. prof. Waldemara Graczyka o historii kościoła parafialnego. Poza tym przed jubileuszem udało się wyremontować kaplicę św. Franciszka.

Kościół parafialny w Sochocinie został konsekrowany w 1918 roku przez abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, późniejszego błogosławionego męczennika II wojny światowej. Budowę kościoła rozpoczął ks. Wincenty Chabowski. Neogotycki kształt nadał mu wybitny architekt warszawski Stefan Szyller. W czasie II wojny światowej Niemcy m.in. zrabowali trzy kościelne dzwony. Po wojnie świątynia była wielokrotnie remontowana. W 2015 r. parafia i świątynia gościły kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Świątynia sochocińska jest wpisana do katalogu zabytków. Dokładną historię kościoła i parafii w Sochocinie można poznać dzięki publikacji pt. „Nasz kościół w Sochocinie 1918-2018” pod redakcją proboszcza parafii ks. kan. Czesława Stolarczyka.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.